Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa Anny Kasprów-Szabli ROZKWIT

Utworzono dnia 04.06.2021

Zapraszamy na wystawę malarstwa na jedwabiu "ROZKWIT - Każdy kwiat kwitnie we własnym czasie” autorstwa Anny Kasprów-Szabli. Wystawa prezentowana będzie w Galerii na piętrze w dniach od 24.06 do 31.07.2021.

Wernisaż: 24 czerwca 2021, godzina 18:00.

Potret kobiety.  Uśmiechnięta, włosy krótkie, okulary. Kapelusz na głowie.Opiera się o skały.  Ubrana w jasną bluskę i ażurem na rekawkach. ANNA KASPRÓW-SZABLA
"Fascynacja historią architektury i historią rodzinnego miasta skłaniała mnie do zgłębiania tej wiedzy podczas studiów na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a także poprzez wybór dodatkowego kierunku studiów podyplomowych tj. konserwacji zabytków architektury i urbanistyki. Monumentalna sztuka architektury okazała się jednak dla mnie niewystarczająca, czego przypieczętowanie nastąpiło na studiach podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dając mi możliwość poznania pełnego spektrum technik plastycznych- zaczynając od ołówka i arkusza brystolu, a kończąc na wysokiej temperaturze pieca do wypalania szkła.
Obraz namalowany na jedwabiu. Widoczny bukiet rozwiniętych kwiatów, być może rosnących w naturze. Kolory lekkie, zawierające powietrze.Potrzeba poszukiwania materiału twórczego odzwierciedlającego charakter i wrażliwość doprowadziła mnie do odkrycia jedwabiu - delikatnego i nieprzyjmującego korekty ewentualnej omyłki. To dzięki subtelności faktury jedwab może stać się obrazem lub elementem garderoby. Tematyką moich prac malowanych na jedwabiu jest to, co daje radość i nadaje życiu delikatności i kolorytu - kwiaty i kobiecość. Jedwab nie ogranicza mnie jednak tematycznie, więc pojawiały się również obrazy architektury i przyrody. Wraz z upływem czasu moje potrzeby wyrażania siebie zyskały na mocy co wiązało się z koniecznością zmiany materiału twórczego. Specjalizacja z witrażu stała się dla mnie emocjonalną ucieczką od szarości i prozy życia codziennego. Barwne szkła nadały twórczego wyrazu mojej wyobraźni, co udało mi się odzwierciedlić w wielu pracach witrażowych, szklanych portretach i kształtowanych formach uzyskiwanych w drodze wielokrotnego wypału. Efekty mojej twórczości prezentowane były m.in. na biennale malarstwa na jedwabiu „INSPIRACJE” w Milanówku, wystawach grupy artystycznej „Sztuka Bez Barier ‘14”, cyklu wystaw organizowanych przez Witolda Berusa „NIEPOHAMOWANIE” i „ZADOŚĆUCZYNIENIE”, w kolekcji galerii sztuki współczesnej „Stolemowie Kultury” w Gniewinie, wystawach autorskich, ponadto na wystawach poplenerowych oraz aukcjach na rzecz Domu Artystów Weteranów w Skolimowie. Jako członek Gliwickiego Stowarzyszenia Artystycznego PRO-ARTE brałam udział w wystawie promującej Amatorski Ruch Plastyczny w województwie śląskim 1918-2018 oraz w wystawie „Architektura Sakralna Gliwic”.

ROZKWIT - Każdy kwiat kwitnie we własnym czasie / "Zdarza się, że w naszym życiu następuje ten odpowiedni czas, czas rozkwitu tego, czego podświadomie poszukujemy, w czym znajdujemy odzwierciedlenie samego siebie. Ta wystawa to przedstawienie mojego pierwszego rozkwitu twórczego - poprzez poszukiwanie kobiecości, stąd eteryczność jedwabiu, kwiaty, kolory. Czasem poszukujemy siły i stanowczości i w ten sposób zmieniamy materiał, z którym pracujemy na trwały i wytrzymały, dlatego w kolejnym etapie moich artystycznych działań zmieniłam materiał na szkło i ceramikę, poszukując tym razem silnej kobiety."


Plakat wystawy "Rozkwit - każdy kwiat kwitnie we własnym czasie". Wystawa malarstwa Anna Kasprów-Szabli. Motywem graficznym są lilie wodne namalowane na jedwabiu.