Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Wystawa Maryny Podolskiej i Angeliki Zajdlic

Utworzono dnia 03.06.2024

Zapraszamy na wystawę "Niezależność Graficzna" Maryny Podolskiej i Angeliki Zajdlic prezentowaną w Galerii na Piętrze od 28 czerwca do 3 sierpnia 2024 r.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 czerwca o godz.18.00.

„Sztuka i tylko sztuka, sztuka została nam dana, abyśmy nie umierali od prawdy” – Fryderyk Wilhelm Nietzsche

Wystawa pt. "Niezależność graficzna" jest wynikiem spotkania dwóch twórczych osobowości z odmienny temperamentem oraz podejściem do graficznej ekspresji. Prezentowane na wystawie prace przybliżają zróżnicowane techniki graficzne na odmiennych podłożach — począwszy od prac tworzonych na papierze po prace bazujące na szklanej materii. Kompozycje, układy oraz tematyki przenikają się, tutaj wzajemnie tworząc zaskakujący dialog pomiędzy sobą nawzajem a odbiorcą. Dzięki temu możemy podziwiać różnorodne, często antagonistyczne podejście do tematu grafiki-jej tytułowej "niezależności", oddziaływając na wyobraźnię widza.
 

Maryna Podolska – ur. w 1966 r. w Dniprze, Mieszka w Polsce. W 1990 roku ukończyła Szkołę Artystyczną w Odessie im. M.B. Grekovej (prow. Udovychenko S.), a w 2016 roku studia na Uniwersytecie Pedagogicznym im. K. D. Ushinskiego (prow. I. Oros). Karierę w branży kreatywnej rozpoczęła w 2004 roku na stanowisku scenografki w Teatrze Opery i Baletu w Odessie. Artystka graficzna; bierze udział w regionalnych, narodowych oraz międzynarodowych wystawach. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. 

 

Angelika Zajdlic (ur. 1995) jest ambitną, młodą artystką pochodzącą z Cieszyna. Jej działania artystyczne skupiają się wokół technik takich jak - witraż, szkło artystyczne, grafika komputerowa (tworzenie identyfikacji wizualnej), grafika warsztatowa, ilustracja, ceramika oraz malarstwo. Wizualny styl Angeliki jest wynikiem połączenia ręcznie robionych grafik z przemyślanymi kształtami; stare papiery, wycinanie i wklejanie oraz elementy ilustracyjne z projektem cyfrowym. Jej prace, czy to figuratywne, czy geometryczne, są bardzo plastyczne i wyczulone na specyfikę medium. Inspiracji poszukuje w fotografiach, czasopismach modowych, architekturze, naturze i sztuce przypadku. Interesuje się światem przyrody, skupiając się na dogłębnej analizie formy i materii. Posługując się językiem form i kształtów, dążąc do syntezy oraz minimalizmu wizualnego Zajdlic dba o wieloznaczność odczytu swoich prac, otwierając odbiorcy przestrzeń do własnej interpretacji. Angelika Zajdlic w 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Sztuki w Cieszynie na kierunkach: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych oraz Malarstwo i Projekty Interdyscyplinarne. Bezpośrednio po studiach objęła stanowisko asystenta w macierzystej Uczelni (w Pracowni Witrażu i Szkła Artystycznego), aktualnie wspomaga również Pracownię Ceramiki. W 2018 roku otrzymała II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wzorniczym Firmy Zalando Lounge pt. „My symbol of joy” (Niemcy), natomiast w 2019 roku otrzymała wyróżnienie honorowe w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rysunkowego „CZAS – RUCH – PRZESTRZEŃ” organizowanego przez Fundację Pinata w Toruniu. W 2023 roku ukończyła studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Dyscypliny Plastyczne w Architekturze. Jej prace pokazywane były na licznych wystawach w kraju jak i za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Chorwacji, Bułgarii, Cyprze, Turcji, Iranie, Stanach Zjednoczonych, Australii.