Wojna, która nie chce odejść
11 bohaterów, 3 państwa, 3 miasta, 3 konflikty – jedna wojna. Wojna, która nie chce odejść...
Zapraszamy na spotkanie z Pawłem Pieniążkem o wojnie, która nie chce odejść. Spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2025 o godzinie 18:00 i poprowadzi je Zbigniew Rokita.
Paweł Pieniążek (ur. 1989) – reporter, dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, student na kierunku Rosja, Europa Wschodnia, Azja Centralna na Uniwersytecie Harvarda, korespondent wojenny. Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek, w tym: "Wojna w moim domu. Kiedy konflikt staje się codziennością" (Znak Literanova 2025). Nominowany m.in. do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureat nagrody dziennikarskiej MediaTory w 2019 roku. W 2015 r. był stypendystą Poynter Fellowship in Journalism na Yale University. Przez kilka lat śledził losy jedenaściorga bohaterów złapanych w pułapkę konfliktu, który nie chce się zakończyć. Opowiedziana przez Pieniążka historia pokazuje przerażającą codzienność wojny widzianej oczami zwyczajnych ludzi.
Zbigniew Rokita (ur. 1989) - reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej Nagrodą Literacką Nike oraz Nike czytelników, nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, a także przełożonej na język śląski) oraz Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuk teatralnych Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk) i Weltmajstry (Teatr Korez, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.
Książka "Wojna w moim domu. Kiedy konflikt staje się codziennością"
„Gdy wojna raz przyjdzie do twojego domu, już nie chce z niego wyjść. Jest jak uciążliwy pasożyt, którego nie da się pozbyć. Zazwyczaj, gdy cichną działa i stygną lufy karabinów, nie zostawia nic z dawnego życia. Wojny trwają długo, ludzie uczą się z nimi żyć, mają złudną nadzieję, że momenty ciszy oznaczają lepsze jutro. Ono jednak nie nadchodzi, chwila spokoju to najczęściej tylko zapowiedź, że ich świat znowu się wywróci” - Paweł Pieniążek
UDZIAŁ BEZPŁATNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY w Informacji-Recepcji osobiście, telefonicznie (nr 32 43 44 584/32 43 43 197, wew. 20), mailowo na adres informacja@mbpzory.pl lub przez formularz online.
Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.
Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: