Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Witold Szabłowski - wieczór autorski

Utworzono dnia 10.09.2019

Zapraszamy na wieczór autorski z nagradzanym reporterem Witoldem Szabłowskim, który będzie miał miejsce w środę 9 października o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Spotkanie poprowadzi Marek Sygacz, dziennikarz i reporter. Podczas spotkania będzie dostępna m.in. najnowsza książka autora Jak nakarmić dyktatora?

WITOLD SZABŁOWSKI - reporter „Gazety Wyborczej″ i „Dużego Formatu″, laureat wielu prestiżowych nagród. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Przejechał całą Turcję jako stażysta telewizji CNN Türk. W Polsce pracę dziennikarza zaczynał w TVN 24. Za swoje reportaże otrzymał kilka ważnych nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007 za "nawiązanie do najlepszej szkoły reportażu - ukazanie nieznanego oblicza Turcji, rzetelną dokumentację, oszczędny, ale obrazowy język". Reporter odebrał także wyróżnienie Amnesty International i Nagrodę im. Anny Lindh dla dziennikarzy zajmujących się problemami Bliskiego Wschodu i regionu Morza Śródziemnomorskiego. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż Dziś przypłyną tu dwa trupy. Trzy lata później otrzymał nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za materiał Dom pełen Ukraińców, nawiązujący do pacyfikacji Kisielina na Wołyniu w lipcu 1943 r. i opisujący powojenne losy Ukraińców, którzy wówczas ratowali Polaków. Za książkę Zabójca z miasta moreli otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak, a także nominacje do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Literackiej „Nike”. Angielski przekład otrzymał nagrodę brytyjskiego PEN-Clubu, a „World Literature Today” uznało książkę za jedną z najważniejszych przetłumaczonych w minionym roku na język angielski. W 2015 książka ukazała się po rosyjsku i niemiecku. W tym roku otrzymał nominację do The Edward Stanford Travel Writing Awards (2019) za Tańczące niedźwiedzie.

We wrześniu 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka Jak nakarmić dyktatora? - reportaż na temat kucharzy, którzy gotowali dla największych tyranów XX i XXI wieku. Przejechał cztery kontynenty i odbył wielogodzinne rozmowy, by ją napisać. Jej bohaterami są dwaj kucharze Fidela Castro, kucharka Pol Pota, kucharze Saddama Husajna, Envera Hodży i Idiego Amina, którzy po raz pierwszy opowiadają swoją historię po dekadach milczenia.

MAREK SYGACZ - od ponad 20 lat dziennikarz i reporter. Na co dzień pracuje dla „Wydarzeń” i programów informacyjnych w Polsat News. Od sześciu lat realizuje reportaże i filmy dokumentalne z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi. Pracował na Krymie, wielokrotnie był na froncie w Donbasie co zaowocowało 5 reportażami - także z drugiej strony frontu, pokazując perspektywę tzw. prorosyjskich separatystów. Jeden z nich „Donbas-zapomniana wojna” zdobył III nagrodę na festiwalu „Sztuka Faktu” w 2017 r. Wybrał się też z kamerą do Iraku i Syrii, by pokazać front walk z tzw. Państwem Islamskim - efektem tego jest film dokumentalny "RAKKA" pokazujący walki o stolicę ISIS, gdzie udało mu się dotrzeć jako jednemu z nielicznych dziennikarzy. Film był nominowany do nagrody GRAND PRESS. Kolejny film "Afrin. Zdradził nas świat" o operacji wojskowej pod nazwą „Gałązka oliwna” na syryjski Afrin, którą usprawiedliwiano walką z terroryzmem, ale w rzeczywistości chodziło o oczyszczenie ziemi z rdzennej ludności kurdyjskiej, zdobył Nagrodę dla Najlepszego Reportażu na 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Marek Sygacz prowadzi kanał #Strefa Konfliktu.

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 834

W poprzednim tygodniu: 669

W tym miesiącu: 1141

W poprzednim miesiącu: 4214

Wszystkich: 179024