Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty kolażu: Pok(ol)aż siebie!

Utworzono dnia 23.04.2019

Zapraszamy na cykl trzech spotkań poświęconych technice kolażu Pok[OL]aż siebie! Warsztaty poprowadzą: Hanna Wilczek i Alicja Kieczka.

Kolaż to medium, które pozwala spojrzeć na rzeczywistość z dystansu, to rodzaj dialogu pomiędzy światem zewnętrznym i tym, co nam w duszy gra. Z natury nieprzewidywalny, kolaż zmusza nas do zaufania własnej intuicji i daje możliwość poznawania naszego wewnętrznego JA. Tworzenie kolażu to przede wszystkim możliwość spotkania z samym sobą, rozwijania własnej, niczym nieograniczonej fantazji. To wybuch twórczej ekspresji poza schematami oraz stereotypami.

Wierzymy, że każdy człowiek posiada wrodzoną zdolność do ekspresji twórczej, bez względu na wiek, wykształcenie czy płeć. Warsztaty mają stanowić przestrzeń do wspólnego doświadczania siebie poprzez medium jakim jest kolaż. Naszym celem nie jest stworzenie dzieł o określonych wartościach artystyczno-estetycznych to raczej stymulacja procesów poznawczych. Równocześnie aspekt komunikacji międzyludzkiej jest niezwykle ważny, dlatego każdy warsztat przewiduje czas na prezentację prac wykonanych przez uczestników oraz rozmowę, wymianę myśli, spostrzeżeń. Warsztaty bezpłatne.

 • 11 maja (sobota) godz. 10:00
  #WorldCollageDay – Światowy Dzień Kolażu w Bibliotece
  *

Zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Kolażu w Bibliotece w Żorach. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy będą mieli szansę poznać i swobodnie poeksperymentować z techniką kolażu. Warsztat poprzedzony będzie krótkim wykładem na temat historii tej techniki oraz prezentacją wybranych dzieł współczesnych artystów. Następnie uczestnicy będą zaproszeni do stworzenia i zaprezentowania własnych prac.

Spotkanie w Bibliotece stanowi część obchodów Światowego Dnia Kolażu, który odbywa się pod patronatem kanadyjskiego magazynu Kolaj. Tego dnia na całym świecie organizowane są wystawy, spotkania i warsztaty poświęcone technice kolażu, podczas których artyści i miłośnicy tej formy sztuki spotykają się by wspólnie tworzyć, odkrywać i eksperymentować. To świetna okazja do spotkania w gronie lokalnej społeczności, lecz także możliwość połączenia z międzynarodową społecznością artystów za pomocą hashtagu #WorldCollageDay.

 • 18 maja (sobota) godz. 10:00
  Słowoklejenie – warsztaty poezji kolażowej
  *

Kolaż poza wymiarem wizualnym może zaistnieć również w sferze słów. Gazetowy absurd, zaskakujące skojarzenia, surrealistyczna niejednoznaczność, czy może prawdy uniwersalne? Nie wiemy co wyłoni się z materii gazet. W tym niezwykłym słownym tworzywie będziemy kreować własną opowieść.

 • 22 maja (środa) godz. 17:00
  Collacja –  warsztat tworzenia mandali z kolażu
  *

Zapraszamy na wspólną collację zamykającą cykl naszych warsztatów! Tym razem będziemy przyglądać się własnemu wnętrzu poprzez proces tworzenia kolażowej mandali. Mandala jest tradycyjnym symbolem ludzkości spotykanym już w epoce paleolitycznej. Oznacza centrum, obwód, koło, symbolizuje pełnie i doskonałość. Spójrz we własne wnętrze i pok[ol]aż siebie!

* Zapisy: marketing@mbpzory.pl lub tel. 32 43 43 197 wew. 26