Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

W rolach głównych: Leopold Tyrmand

Utworzono dnia 27.10.2020

Projekt W rolach głównych: Leopold Tyrmand to inicjatywa upamiętniająca kultową postać kultury polskiej, w setną rocznicę jego urodzin, przypadającą w 2020 roku. Leopold Tyrmand w świadomości współczesnych odbiorców literatury i sztuki istnieje marginalnie lub nie istnieje wcale. Tymczasem jego dorobek, rozmaite życiowe aktywności, styl życia, przekonania, czyli wszystko to, co składa się na biografię tego artysty, zasługuje na uznanie i wydobycie na światło dzienne. Kultura polska nie funkcjonuje bez polskich autorów, jeśli polscy autorzy nie funkcjonują jako bohaterowie naszej codzienności. Celem projektu jest przybliżenie postaci Leopolda Tyrmanda jako uniwersum symbolicznego.

Wszystkie działania są nierozerwalnie związane z domenami określającymi całość działalności kulturalnej, intelektualnej, zainteresowań, a także wizerunku pisarza i skierowane są przede wszystkim dla młodzieży, dorosłych i osób w wieku 60+. To ciąg wydarzeń literacko-artystycznych mających na celu przybliżenie sylwetki pisarza, publicysty, prekursora i propagatora jazzu w Polsce, trendsettera, człowieka-legendy. Zaplanowaliśmy panel dyskusyjny, koncert jazzowy, lekcje literatury dla młodzieży, warsztaty kreatywnego pisania, maraton literacki oraz wystawę fotografii.

Plakat na białym tle z sylwetką Leopolda Tyrmanda.

Zadanie składa się z następujących elementów:

  • LEKCJE LITERATURY "FILIP" 5 listopada (czwartek) godz. 10:30, 11:45 i 13:00 * Zapisy
    Zajęcia online dla młodzieży szkół średnich prowadzone przez literaturoznawcę, autora biografii Tyrmanda - Marcela Woźniaka, który zachęci do odkrycia pisarza poprzez jego alter ego, tytułowego Filipa - 3 lekcje.
     
  • „DZIENNIK 1954”. GRANICE INTYMNOŚCI GRANICAMI MORALNOŚCI? 5 listopada (czwartek) godz. 18:00 * Zapisy
    Panel dyskusyjny z udziałem Marcela Woźniaka, Magdaleny Grzebałkowskiej Sadowskiej. Panel poprowadzi Adam Szaja.
    Nagranie z panelu będzie dostępne online na naszym kanale YouTube.
     
  • MARATON LITERACKI: „nieZŁY MARATON” 17 listopada (wtorek) godz. 9:00-21:00
    Happening w przestrzeni bibliotecznej - czytana na głos powieść Tyrmanda "Zły" oddająca niepowtarzalny klimat miasta lat 50-tych. Fragmenty książki "Zły" L. Tyrmanda czytać będzie Pani Dyrektor Aleksandra Zawalska-Hawel, bibliotekarze oraz aktorka Nicoletta Dragon.
     
  • WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA: „ZAPISKI DYLETANTA" pierwsze spotkanie 6 listopada (piątek) o godz. 17:00 * Zapisy
    pod pieczą uznanego filologa, krytyka literackiego, doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa dr Artura Madalińskiego. Będzie można spróbować swoich sił w sztuce tworzenia fabuły, w oparciu o zarówno teoretyczny jak i praktyczny aspekt pisania. Cykl 3 warsztatów skierowanych do młodzieży i dorosłych.
     
  • KONCERT KWARTETU JAZZOWEGO TEATRU ROZRYWKI „U BRZEGÓW JAZZU” online
    Koncert upamiętniający postać Leopolda Tyrmanda - prekursora i propagatora jazzu jako formy ekspresji. Koncert pamięci jego działalności jako prezesa polskiego Jazz Clubu i pomysłodawcę festiwalu Jazz Jamboree wykona Michał Karbowski TRIO z gościnnym udziałem Iwony Karbowskiej.
     
  • WYSTAWA FOTOGRAFII: „ŻYCIE TOWARZYSKIE I UCZUCIOWE" online
    Wystawa fotografii mody i obyczajów lat 50 i 60 zainspirowana pamfletem Tyrmanda na elity kulturalne, rzuca światło na czasy największej aktywności pisarza. Przybliża modę na klasyczne wzory elegancji, maniery i gesty. Wystawa dostepna będzie na stronie www.mbpzory.pl.
     

* Uwaga! Na wydarzenia obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w związku z obostrzeniami. Zapisy w INFORMACJI tel. (32) 43 44 584, 43 43 197 wew. 20, email: informacja@mbpzory.pl. Prosimy, aby zdezynfekować ręce płynem znajdującym się przy drzwiach wejściowych oraz zasłaniać usta i nos. Wydarzenia mogą zostać w całości zorganizowane w sieci lub odwołane w zależności od sytuacji epidemicznej
 

Projekt „W rolach głównych: Leopold Tyrmand” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wartość dofinansowania to 8 800,00 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.