Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast

VI Dni Kultury Żydowskiej

Utworzono dnia 04.09.2024

Od 4 do 6 października 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach odbędą się VI Dni Kultury Żydowskiej. „Linie życia” to tytuł tegorocznego wydarzenia, którego celem jest ocalenie od zapomnienia faktu, że w Żorach zamieszkiwała kiedyś społeczność żydowska, mająca istotny wpływ na rozwój Miasta. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Agnieszką Kraińską.

Idea organizacji DKŻ narodziła się podczas udziału żorskiej młodzieży w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Szkoła Dialogu”, organizowanym przez fundację Forum Dialogu. Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Żorach im. Karola Miarki, przygotowali projekt „Nieistniejące miasto - gmina żydowska w Żorach”, za który zostali nagrodzeni 3 miejscem w ogólnopolskim konkursie na projekty przywracające pamięć o społecznościach żydowskich w polskich miastach. W 2016 roku powstał pomysł cyklicznego wydarzenia Dni Kultury Żydowskiej w Żorach – Przywrócić pamięci

 

PROGRAM

 

4 października


"Co napiszesz na mojej linii życia?" | warsztaty dla młodzieży szkół klas VIII i ponadpodstawowych z Anetą Antosiak

Wychodząc od biblijnych i historycznych opowieści, przejdziemy do odpowiedzialności, jaką ponosimy wzajemnie za treści pisane na liniach życia innych osób. Warsztaty opierają się o wybrane fragmenty opisu postaci ze Starego Testamentu oraz biografie żorskich Żydów.

09:00 - 10:30 I    Warsztaty gr. 1 / Zapisy*
11:00 - 12:30 I    Warsztaty gr. 2 / Zapisy*
13:00 - 14:30 I    Warsztaty gr. 3 / Zapisy*

"Linie życia - nasze czy innych?" | warsztaty dla młodzieży szkół klas VIII i ponadpodstawowych z Agnieszką Kraińską

Warsztaty opierają się na tekstach związanych z tematyką Zagłady w odniesieniu do współczesności. Są poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy jako ludzkość czegoś się uczymy i wyciągamy wnioski z wydarzeń z przeszłości.

09:00 - 10:30 I    Warsztaty gr. 1 / Zapisy*
11:00 - 12:30 I    Warsztaty gr. 2 / Zapisy*
13:00 - 14:30 I    Warsztaty gr. 3 / Zapisy*

 

18:00 "Pieśni duszy" | Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Beaty Czerneckiej przy akompaniamencie Michała Półtoraka (skrzypce) oraz Tomasz Kmiecika (fortepian)

 

5 października


16:00 "Porządkowanie cmentarza żydowskiego i odkrywanie historii". Spotkanie z Michałem Laszczkowskim

18:00 "Rodzynki i migdały". Koncert Bożeny Boba-Dyga przy akompaniamencie Macieja Zimka (akordeon)

Koncert zawiera autorskie pieśni do wierszy o tematyce żydowskiej polskich twórców oraz pieśni żydowskie w języku jidysz.

 

6 października


14:00 Spacer po Cmentarzu Żydowskim | oprowadzenie Sławomir Pastuszka (ok 2/3 godzin)

 

Na wszystkie spotkania i koncerty WSTĘP WOLNY.

Na warsztaty obowiązują zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha

 

 

Aneta Antosiak

absolwentka Filologii Polskiej (Uniwersytet Jagielloński), Politologii (Uniwersytet Jagielloński) oraz Filologii Angielskiej (Uniwersytet Wrocławski), od zeszłego wieku uczy, głównie języka polskiego i angielskiego. Tak samo długo zajmuje się teatrem amatorskim, tworzy scenariusze i reżyseruje spektakle oraz widowiska. Szczególnie bliska jest jej opowieść o historii ludzi i miejsc, dlatego w przedstawieniach o Żorach wraca między innymi do tematu obecności Żydów w mieście w okresie międzywojennym.

Przez ostatnie lata związana była z Zespołem Szkół nr 2 im. Józefa Tischnera w Żorach. Prowadzi dwie strony na Fb: Prowadzenie szkolnej grupy teatralnej oraz Apopolsku.pl Matura z języka polskiego, dzieląc się doświadczeniem i materiałami.

Nieustannie wierzy, że poznawanie literatury ma sens przede wszystkim wtedy, jeżeli pozwala zrozumieć człowieka i świat, a nauka języka – jeżeli jest środkiem do tego. Zajmuje się badawczo obrazem pokolenia Z.

 

Agnieszka Kraińska

politolożka, edukatorka architektoniczna, liderka dialogu Forum Dialogu, absolwentka seminariów dla edukatorów i edukatorek - w Nowym Jorku – Columbia University, Paryżu – Memorial de la Soah i Jerozolimie - Instytut Yad Vashem. Od wielu lat zaangażowana w budowanie dialogu międzykulturowego. Przez długi czas związana z Liceum im. Karola Miarki w Żorach, gdzie realizowała ogólnopolskie projekty związane z budowaniem pamięci i dialogu polsko- żydowskiego, realizując m.in. projekt: „Szkoła Dialogu”. Za działania edukacyjne była nominowana do nagrody im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” oraz do nagrody Nauczyciel Roku 2022. Odnajduje się w pracy z ludźmi, nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale podczas warsztatów, działań aktywistycznych czy organizując pracę redakcyjną w Radiu Żory.

Dialog - oznacza współpracę, nie rywalizację. Jej motta życiowe to: „Nie bądź obojętny, Auschwitz – nie spadło z nieba” i „Warto być przyzwoitym”.

 

Beata Czernecka

Charyzmatyczna osobowość o niezwykłej, hipnotyzującej barwie głosu. Wykształcenie i doświadczenie: pieśniarka - średnia szkoła muzyczna, Artystka Piwnicy Pod Baranami od 1997 roku, wykładowca Uniwersytetu UPJP2 w Krakowie, wykładowca Studium Terapii Przez Sztukę, organizator autorskich warsztatów “Pracownia Rzemiosł Twórczych”, wychowawca i pedagog religijny; Akademia Ignatianum; mgr filozofii, były pracownik Centrum “Siemacha”, członek STOART, ZASP, ZZAP. Odznaczenia: odznaczenie HONORIS GRATIA w 2000 roku za zasługi dla Miasta Krakowa, odznaczenie “Kobieta Charyzmatyczna” za pracę z kobietami w 2023 roku, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku.

https://www.facebook.com/beata.czernecka
https://www.beataczernecka.piwnicapodbaranami.pl
https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1168406

 

Michał Laszczkowski


działacz społeczny, menedżer kultury. W latach 2012-2022 prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, w latach 2023-2024 dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Inicjator i autor projektu renowacji cmentarza żydowskiego w Warszawie.

 

 

 

 

 

Bożena Boba-Dyga i Maciej Zimka

Założony w 2010 roku zespół Quasi Una Fantasia tworzy dwoje utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych artystów - Bożena Boba-Dyga (śpiew) i Maciej Zimka (akordeon, fortepian). Twórczość zespołu można określić jako wrażeniową, nastrojową i ilustracyjną. Wzajemne przenikanie i współdziałanie dwóch indywidualnych osobowości twórczych kreuje ich wspólny muzyczny przekaz, odcinając się tym samym od stereotypu śpiewak i akompaniator. W głównym obszarze zainteresowań muzyków znajduje się piosenka artystyczna oraz muzyka współczesna, zespół sięga także po utwory muzyki żydowskiej, dawnej czy jazzowej. Quasi Una Fantasia tworzy autorską muzykę opracowując teksty polskich poetów. W muzyce współczesnej Quasi Una Fantasia stosuje również środki parateatralne włączając w swój repertuar teatr dźwięku, partytury graficzne, muzykę improwizowaną oraz kompozycje własne i współczesnych kompozytorów. 

 

Sławomir Pastuszka

historyk-judaista, genealog, nauczyciel i społecznik urodzony i mieszkający w Pszczynie, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2005 roku społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Inicjator prac porządkowych na wielu innych górnośląskich nekropoliach żydowskich, które także dokumentuje i inwentaryzuje. Członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz przewodniczący, działającego w jej ramach, bractwa Chewra Kadisza.