Spotkanie z Markiem Sygaczem
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Sygaczem, dziennikarzem, reporterem, autorem książek i twórcą filmów dokumentalnych 22 listopada o godzinie 18:00.
Tematem spotkania będzie jego najnowsza książka „Gruzy Kalifatu” opowiadająca o organizacji, która zmieniała Bliski Wschód. To przedstawienie prawdziwego, codziennego życia w Państwie Islamskim, poruszające ludzkie historie i kulisy wojny z ISIS – jej przyczyny, przywódcy i bitwy, jakie stoczyła organizacja. Spotkanie poprowadzi Paweł Figurski.
O KSIĄŻCE:
Ignorancja polskich służb i niewiedza o prawdzie dotyczącej Państwa Islamskiego doprowadziła do oskarżenia o ekstremizm Marokańczyka od lat mieszkającego w Polsce. „Terrorysta ISIS zatrzymany w Rybniku” – tak o Mouradzie ben Brachimie pisała prasa w 2016 roku. Czy słusznie?
Ta książka to jednak coś więcej niż sądowa kronika jednego z najbardziej sensacyjnych procesów ostatnich lat – to relacja z najważniejszych miejsc związanych z działalnością ISIS, która wciąga czytelnika w ten przerażający świat. Świat, który autor miał okazję poznać w trakcie trzyletniej podróży po Iraku i Syrii.
Gruzy kalifatu to gruzy irackiego Mosulu i syryjskiej ar-Rakki, w których dżihadyści na zawsze pozostawili po sobie ślad. To przedstawienie prawdziwego, codziennego życia w Państwie Islamskim, poruszające ludzkie historie i kulisy wojny z ISIS – jej przyczyny, przywódcy i bitwy, jakie stoczyła organizacja.
Źródło: strona internetowa wydawnictwa Grupa Wydawnicza Sonia Draga
UDZIAŁ BEZPŁATNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY w Informacji-Recepcji osobiście, telefonicznie (nr 32 43 44 584/32 43 43 197, wew. 20) lub mailowo na adres informacja@mbpzory.pl.
Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.
Marek Sygacz – dziennikarz i reporter od 17 lat związany z Telewizją Polsat. Na co dzień opracowuje materiały dla programów informacyjnych „Wydarzenia”. Od 2014 roku przygotowuje także reportaże i filmy dokumentalne z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi. Pracując na froncie w ukraińskim Donbasie, a także po stronie separatystów, dla Polsat News zrealizował reportaże: Reżim ciszy, Gruz 200 Gruz 300, Republika, Zachód oraz Donbas. Zapomniana wojna. Za ten ostatni otrzymał III nagrodę na festiwalu Sztuka Faktu w 2017 roku oraz nagrodę za najlepszy zagraniczny film dokumentalny na Międzynarodowym Festiwalu Kino i Ty w Mariupolu w Ukrainie. Na Bliskim Wschodzie, w Iraku i Syrii powstały filmy Rakka (Nominacja do Grand Press 2017 oraz Mediastory), Daesh oraz całkowicie autorski film Afrin. Zdradził nas świat, które otrzymały nagrody na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych. Od 2014 roku prowadzi kanał na YouTube „Strefa Konfliktu”.
Paweł Figurski - dziennikarz Wirtualnej Polski, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą” w Krakowie. Laureat nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze (2021), Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (2022). Otrzymał również Nagrodę Dziennikarzy Małopolski (2018), a także nominację do nagród Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2021), Festiwalu Wrażliwego (2023) i Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne (2023). Współautor książki "Siedem szczęść Daniela Obajtka". Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: