Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim

Utworzono dnia 28.05.2021

Zapraszamy na spotkanie z pisarzem, radiowcem, wędrowcem i fotografem Marcinem Kydryńskim. Spotkanie poprowadzi dr Artur Madaliński.

15 czerwca (wtorek) o godz. 18:00. Biblioteka w Żorach - Twoja przestrzeń.

Plakat ze zdjęciem mężczyzny w średnim wieku reklamujący spotkanie z Marcinem Kydryńskim.MARCIN KYDRYŃSKI – radiowiec, wędrowiec, fotograf, pisarz. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.

Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków.Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat.

Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.

Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch czy „Ulotne” z Branfordem Marsalisem. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną.

Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.  

Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu. 20 maja 2020 r. ukazała się jego najnowsza książka pt. „Dal”, efekt czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii.

ARTUR MADALIŃSKI - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, krytyk literacki, wykładowca akademicki. Swoje teksty publikował między innymi, w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Kulturze Liberalnej”, „dwutygodniku”, „Gazecie Wyborczej” i wielu branżowych pismach literackich. Członek redakcji miesięcznika „Znak”. Ekspert w zakresie komunikacji – przez wiele lat kierował zespołami prasowymi instytucji samorządowych szczebla lokalnego i regionalnego. Prowadzi bloga o książkach „biblliotekababel” i audycję Biblioteka Babel. Książki warte zachodu w Radio Żory.