Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast

Spotkanie z historią. MARSZ PAMIĘCI

Utworzono dnia 05.12.2024

Zapraszamy na "Spotkanie z historią. Marsz Pamięci", które odbędzie się 8 stycznia 2025 r. o godzinie 17:00. Gośćmi spotkania będą organizator XIV Marszu Pamięci im. Jana Stolarza - Robert Furtak oraz uczestniczka tych marszów - Moniką Mrozek. Spotkanie poprowadzi: Tomasz Przybylski.

Podczas spotkania będziemy opowiadać i zachęcać do uczestnictwa w Marszu Pamięci organizowanym w ramach 80. rocznicy ewakuacji więźniów oświęcimskich z KL Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śląskiego. Marsz, którego trasa przebiega m. in. przez miasto Żory, odbędzie się 25-26 stycznia 2025 r. Na spotkaniu będzie możliwość zobaczenia materiału fotograficznego z poprzednich edycji wydarzenia.

Poprzez fizyczny przemarsz trasą, którą przebiegały kolumny ewakuacyjne byłych więźniów obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, pragniemy spojrzeć na losy więźniów z perspektywy marszu, gdzie ten czas dla nich był okresem lęków ludzkich, wielkiego strachu, braku wody, agresji, chorób i epidemii. Losy polskiej inteligencji, zwyczajnych, prostych ludzi stają się przyczynkiem do refleksji.

Dążymy do upamiętnienia zbrodni dokonanych w czasie tych marszów. Spotkanie przy mogiłach, miejscach pamięci ma cel historyczny, gdzie słowami będziemy budować narrację, poprzez tę akceptację prawdy, będziemy próbowali zrozumieć mechanizmy funkcjonowania systemu totalitarnego i jego skutki.

Spotkanie w bibliotece będzie cennym materiałem poznawczym do tematyki obozowej, wsparciem edukacji i wychowania młodego pokolenia. Zachęcając do przemyśleń, wyciąganiu właściwych wniosków, tego rodzaju zdarzenie jest ważnym źródłem o martyrologii więźniów i zwiększa wiedzę historyczną potencjalnych uczestników spotkania w tej materii.

Udział BEZPŁATNY - zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.

ROBERT FURTAK
Stały uczestnik, a od 2023 roku główny organizator Marszu Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego im. Jana Stolarza. Pochodzi z Dolnego Śląska, a urodził się w Strzelinie. W 1980 roku wraz z rodzicami przeprowadził się do Jankowic, a kilka miesięcy później do Rybnika, gdzie mieszkał aż do 2010 roku. Aktualnie jest mieszkańcem Połomi w gminie Mszana. W latach 1995 – 2000 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskał tytuł magistra historii nauczycielskiej i archiwalnej. W trakcie nauki akademickiej założył Studenckie Koło Przyjaciół Polonii. W ramach jego prac brał udział w wyjazdach naukowych na Litwę, współorganizował konferencję międzynarodową „Polacy ze wschodu o sobie”, a także był pomysłodawcą i twórcą wystawy „Prasa polska na Litwie”. Po powrocie do Rybnika – w latach 2000 – 2019 - pracował w miejscowych szkołach, ucząc dzieci, młodzież i dorosłych. Prowadził zajęcia z historii, wiedzy o społeczeństwie oraz edukacji regionalnej. Aktualnie pracuje w firmie TKR Group Poland w Mszanie na stanowisku kierownika magazynu. Robert Furtak jest aktualnie członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. W 2011 roku – razem z Janem Stolarzem i Tadeuszem Wilkiem – zorganizował w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 2 w Rybniku spotkanie przed Marszem Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Wydarzenie miało miejsce w dniach 5 – 6 stycznia 2012 roku i dało początek tradycji pieszych marszów szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau na trasie z Oświęcimia przez Brzeszcze, Miedźną, Pszczynę, Brzeźce, Studzionkę, Pawłowice, Bzie, Jastrzębie – Zdrój i Mszanę aż do Wodzisławia Śląskiego. Kolejne Marsze Pamięci odbywały się co roku, a początek przypadał zawsze w okolicy 17 stycznia (wymarsz pierwszych kolumn więźniów na trasę ewakuacji). Od kilku lat przedsięwzięcie trwa cztery dni (zawsze od czwartku do niedzieli). Tradycją stały się tutaj uroczystości na terenie Muzeum – Obozu KL Auschwitz – Birkenau, Msza Święta w intencji Ofiar Marszu Śmierci w Studzionce, a także wspólne przemarsze z udziałem społeczności lokalnej w Miedźnej, wspomnianej Studzionce, Pawłowicach, Mszanie i Wodzisławiu Śląskim. Piechurzy zatrzymują się przy wszystkich miejscach pamięci na trasie. Po śmierci Jana Stolarza przejął on na siebie obowiązki wynikające z organizacji wspomnianego przedsięwzięcia, czego efektem były XII i XIII Marsz Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego im. Jana Stolarza. W dniach 16 – 19 stycznia 2025 roku odbędzie się kolejna edycja przedsięwzięcia, a więc XIV Marsz Pamięci. Ze względu na 80. rocznicę ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau zaproponował on również pokonanie pieszo trasy Pszczyna – Żory – Wodzisław Śląski, aby odwiedzić wszystkie miejsca upamiętniające tragiczny Marsz Śmierci więźniów kierowanych do Wodzisławia różnymi trasami. Będzie to kontynuacja XIV Marszu Pamięci, a jednocześnie I Marsz Pamięci Pszczyna – Żory – Wodzisław Śląski, którego współorganizacji podjął się Tomasz Przybylski z Żor.

MONIKA MROZEK
Żona i matka. Magister Finansów międzynarodowych, analityk. Kobieta z głową pełną pomysłów i pozytywnej energii. Nastawiona na poszukiwanie prawdy i dobra. W wieku trzydziestu kilku lat jej świat niemal się rozpadł. To, co będąc pewna, że ma pod kontrolą rozbiegło się w różne strony i nigdy nie wróciło na dawne miejsce. Dzięki doświadczeniu życia z chorobą, dzięki akceptacji faktu o przemijalności kruchego życia ludzkiego jej życie zmieniło się do tego stopnia, że dziś dziękuje za to co ma – za cierpienia, ograniczenia i bariery, które motywują, mobilizując do uśmiechu każdego dnia.

TOMASZ PRZYBYLSKI
Urodził się w Świebodzicach. Choć mieszka w Żorach, to od dziecięcych lat sercem związany jest z Dolnym Śląskiem. Z zamiłowania zajmuje się historią II Wojny Światowej, zwłaszcza wydarzeniami, które miały miejsce na ziemi dolnośląskiej. Szczególnie pochłania go tematyka związana z obozami zagłady, martyrologia obozowa, a także historia obiektów sakralnych. Jest autorem tekstów publicystycznych dla portalu Prawica.net. Uczestnik konkursów "Żorskie opowieści", popularyzator wydarzeń kulturalnych na portalu społecznościowym, pasjonat literatury faktu. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.

 

Udział BEZPŁATNY - zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych i na stronie internetowej biblioteki.