Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Śląska Akademia Senior@ online!

Utworzono dnia 07.05.2020

Ruszają darmowe szkolenia online z obsługi laptopów, tabletów i smartfonów dla seniorów!

W trosce o bezpieczeństwo seniorów, Fundacja Partycypacji Społecznej w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ wprowadziła możliwość odbywania szkoleń zdalnych (on-line), wychodząc tym samym naprzeciw sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Rusza otwarta rekrutacja do projektu i możliwość uczestnictwa w darmowych szkoleniach dla seniorów powyżej 65 roku życia oraz otrzymania tabletu na własność po ukończeniu kursu.

Fotografia grupy starszych ludzi trzymających w rękach pudełka z tabletami.
Zdjęcie dwóch grup uczestników stacjonarnej edycji szkoleń Śląskiej Akademii Seniora w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach - styczeń 2020

Grupa starszych ludzi trzymająca pudełka z tabletami.
Zdjęcie uczestników edycji online szkoleń Śląskiej Akademii Seniora gr 379 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach - październik 2020

Grupa starszych ludzi trzymających pudełka z tabletami.
Zdjęcie uczestników edycji online szkoleń Śląskiej Akademii Seniora gr 379 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach - październik 2020

Na czym polega projekt?
10-osobowe grupy uczą się obsługi laptopów, tabletów, czy smartfonów, zdobywając umiejętności poruszania się w Internecie, a dzięki temu zyskują dostęp do usług, informacji i social media. Szkolenia uczą m.in. tego jak korzystać z e-recept, jak bezpiecznie i wygodnie płacić rachunki, czy dokonywać zakupów przez Internet z dostawą do domu. Studenci Śląskiej Akademii Senior@ poznają dokładnie także nowe aplikacje (np. Messengera i WhatsAppa), które mogą ułatwić im kontakt z rodziną przy pomocy otrzymanego na zakończenie kursu tabletu. Szkolenia prowadzą wyspecjalizowani Trenerzy, przygotowani do pracy z osobami starszymi, wykorzystując odpowiednie metody szkoleniowe.

Kurs obejmuje 60 lub 90 godzin, które realizuje się w trakcie kilkunastu spotkań online.

Co można zyskać:Logo: skrzyżowany aparat i smarfon, napis Śląska Akademia Senior@

 • Bezpłatne szkolenia kompetencji cyfrowych - praktyczne umiejętności obsługi: telefonu, komputera, internetu.
 • Grupowe działania animacyjne.
 • Certyfikat udziału w projekcie.
 • TABLET NA WŁASNOŚĆ.

Kto może wziąć udział w grupach zdalnych:

 • osoby, które ukończyły 65 rok życia,
 • zamieszkujące na terenie Żor,
 • posiadające dostęp do sprzętu umożliwiającego realizacje szkoleń zdalnych (komputer lub tablet)*.

Nie jest wymagane jakiekolwiek minimum wiedzy, ponieważ grupy będą tworzone na zróżnicowanym poziomie. Udział mogą wziąć osoby, które do tej pory w ogóle nie korzystały ze smartfonów, komputerów/laptopów czy tabletów, a sprzęt na czas zajęć udostępni im rodzina (możemy logować się do platformy szkoleniowej za pomocą jednego kliknięcia skrótu z pulpitu), ale także zachęcamy do wzięcia udziału osoby na co dzień korzystające w różnej formie z podanych narzędzi, aby mogły one uzyskać nowe, przydatne umiejętności w odpowiedzi na aktualne potrzeby.

* Wymagania dot. sprzętu i internetu są bardzo podstawowe. Komputer: minimum dwurdzeniowy procesor + 2GB ramu (rekomendowane 4 rdzenie i 4GB ramu); mikrofon, głośniki (wbudowane lub zewnętrzne). Rekomendowana kamerka internetowa (wbudowana lub zewnętrzna).System operacyjny oraz oprogramowanie: Windows 7 (i wyżej) oraz przeglądarka internetowa Google Chrome lub Mozilla Firefox. Dostęp do internetu (minimum 0.5Mbit/sek upload oraz minimum 1Mbit/sek download).
Uwaga: Jest też możliwość uczestniczenia w zajęciach na platformie używając tabletu.

Proces rekrutacji do grup zdalnych:

 1.  Zainteresowane osoby proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 575 888 964 lub 32 496 94 88 w celu uzyskania szczegółowych informacji.
  W trakcie rozmowy z Koordynatorem należy podać adres mailowy, na który zostaną wysłane dokumenty (formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami).
 2. Wypełnione przez kandydata na uczestnika dokumenty należy w formie skanu lub zdjęcia odesłać drogą mailową, a następnie nadać w wersji papierowej do Biura Fundacji w Chorzowie (Fundacja Partycypacji Społecznej 41-500 Chorzów ul. Katowicka 115/119)
 3. Zgłoszenia będą weryfikowane w procesie rekrutacji, zgodnie z regulaminem.
 4. Osoby zainteresowane otrzymują informację zwrotną.


Liczba miejsc jest ograniczona.

Na wszelkie pytania i wątpliwości z przyjemnością odpowiedzą doświadczeni Koordynatorzy pod numerem telefonu: 575 888 964 lub 32 496 94 88.

Zajęcia w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ realizowane są od 24 września 2018 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory trenerzy przeszkolili już 3000 uczestników. Projekt potrwa do końca 2020 roku.

Zobacz więcej na profilu: www.facebook.com/cyfrowy.slask

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 834

W poprzednim tygodniu: 669

W tym miesiącu: 1141

W poprzednim miesiącu: 4214

Wszystkich: 179024