Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Rosyjskie imperium. Jak wykarmiliśmy tyrana

Utworzono dnia 22.04.2022

Zapraszamy na wieczór autorski z nagradzanym reporterem Witoldem Szabłowskim, które będzie miało miejsce 13 maja 2022 r. o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Spotkanie pt. Rosyjskie imperium. Jak wykarmiliśmy tyrana poprowadzi Marek Sygacz, dziennikarz i reporter. Podczas spotkania będzie dostępna m.in. najnowsza książka autora Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem.

WITOLD SZABŁOWSKI - reporter „Gazety Wyborczej″ i „Dużego Formatu″, laureat wielu prestiżowych nagród. Studiował politologię w Warszawie i Stambule. Przejechał całą Turcję jako stażysta telewizji CNN Türk. W Polsce pracę dziennikarza zaczynał w TVN 24. Za swoje reportaże otrzymał kilka ważnych nagród dziennikarskich, w tym Melchiora 2007 za "nawiązanie do najlepszej szkoły reportażu - ukazanie nieznanego oblicza Turcji, rzetelną dokumentację, oszczędny, ale obrazowy język". Reporter odebrał także wyróżnienie Amnesty International i Nagrodę im. Anny Lindh dla dziennikarzy zajmujących się problemami Bliskiego Wschodu i regionu Morza Śródziemnomorskiego. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż Dziś przypłyną tu dwa trupy. Trzy lata później otrzymał nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za materiał Dom pełen Ukraińców, nawiązujący do pacyfikacji Kisielina na Wołyniu w lipcu 1943 r. i opisujący powojenne losy Ukraińców, którzy wówczas ratowali Polaków. Za książkę Zabójca z miasta moreli otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak, a także nominacje do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Literackiej „Nike”. Angielski przekład otrzymał nagrodę brytyjskiego PEN-Clubu, a „World Literature Today” uznało książkę za jedną z najważniejszych przetłumaczonych w minionym roku na język angielski. W 2015 książka ukazała się po rosyjsku i niemiecku. Otrzymał nominację do The Edward Stanford Travel Writing Awards (2019) za Tańczące niedźwiedzie. We wrześniu 2019 roku ukazała się jego książka Jak nakarmić dyktatora? - reportaż na temat kucharzy, którzy gotowali dla największych tyranów XX i XXI wieku. Przejechał cztery kontynenty i odbył wielogodzinne rozmowy, by ją napisać. Jej bohaterami są dwaj kucharze Fidela Castro, kucharka Pol Pota, kucharze Saddama Husajna, Envera Hodży i Idiego Amina, którzy po raz pierwszy opowiadają swoją historię po dekadach milczenia. Reportaż ten wydał największy światowy wydawca – Penguin Random House. Prawa do serialu na jego podstawie sprzedano do Hollywood. Książka została także uhonorowana prestiżową Nagrodą Gourmand World Cookbook Award dla najlepszych tytułów kulinarnych na świecie. Jej pirackie wydanie ukazało się nawet w Islamskiej Republice Iranu. W 2021 roku ukazała się jego najnowsza książka Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem.

MAREK SYGACZ - dziennikarz i reporter. Na co dzień pracuje dla „Wydarzeń” i programów informacyjnych w Polsat News. Od wielu lat realizuje reportaże i filmy dokumentalne z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi. Pracował na Krymie, wielokrotnie był na froncie w Donbasie co zaowocowało 5 reportażami - także z drugiej strony frontu, pokazując perspektywę tzw. prorosyjskich separatystów. Jeden z nich „Donbas-zapomniana wojna” zdobył III nagrodę na festiwalu „Sztuka Faktu” w 2017 r. Wybrał się też z kamerą do Iraku i Syrii, by pokazać front walk z tzw. Państwem Islamskim - efektem tego jest film dokumentalny "RAKKA" pokazujący walki o stolicę ISIS, gdzie udało mu się dotrzeć jako jednemu z nielicznych dziennikarzy. Film był nominowany do nagrody GRAND PRESS. Kolejny film "Afrin. Zdradził nas świat" o operacji wojskowej pod nazwą „Gałązka oliwna” na syryjski Afrin, którą usprawiedliwiano walką z terroryzmem, ale w rzeczywistości chodziło o oczyszczenie ziemi z rdzennej ludności kurdyjskiej, zdobył Nagrodę dla Najlepszego Reportażu na 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Marek Sygacz prowadzi kanał #Strefa Konfliktu i bloga Gruzy Kalifatu.

Na spotkanie obowiązują zapisy: osobiście w Informacji-Recepcji lub telefonicznie: (32) 43 44 584, 43 43 197 wew. 20


Plakat wydarzenia "spotkanie autorskie Rosyjskie imperium. Jak wykarmiliśmy tyrana.Spotkanie z Witoldem Szabłowskim - dziennikarzem, reporterem, autorem książek. Prowadzi Marek Sygacz dziennikarz i reporter."

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 24 wydarzeń w tym miesiącu