Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Pod planetą PIRX BD+14 45596 b

Utworzono dnia 27.07.2021

21 sierpnia (sobota) w godzinach 13:00 do 18:00 zapraszamy POD PLANETĘ PIRX BD+14 45596b na wykład połączony z obserwacją Słońca.

Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, będzie możliwość bezpiecznego spoglądania bezpośrednio w Słońce. UWAGA: Jeśli warunki na to pozwolą, obserwacja słońca będzie miała miejsce na tarasie widokowym biblioteki!!!

Obserwacja połączona będzie z wykładem. Obecny na miejscu ekspert - Damian Jabłeka, przybliży widzom wiedzę z zakresu Układu Słonecznego. Opowie o plamach słonecznych i dlaczego Słońce wymaga tyle naszej uwagi. Dodatkowo będzie można porozmawiać o sprzęcie astronomicznym oraz sposobach jego użycia w dzień i w nocy

Damian Jabłeka – astronomem chciał być już od dziecka, a młodzieńcza pasja przerodziła się w dojrzałą fascynację, której skutkiem były studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i tytuł magistra astronomii. Po studiach kontynuował współpracę z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze. Obecnie jest wicedyrektorem Planetarium Śląskiego. Swoja pasją niebem dzieli się także w mediach społecznościowych na profilach „Dotknij nieba Damian Jabłea”, dotknijnieba.pl Każdą pogodną noc spędza pod rozgwieżdżonym niebem, ulepszając sprzęt i fotografując odległe galaktyki, mgławice, gromady.

Udział bezpłatny - z uwagi na obowiązujące obostrzenia, wydarzenie jest objęte rezerwacją miejsc: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji. 

--------------------

Projekt "MyśLEM więc jestem. Czy Stanisław Lem był prorokiem?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: