Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Nagroda Phoenix Sariensis dla Biblioteki

Utworzono dnia 21.02.2023

Podczas uroczystej gali w kinie „Na Starówce” 17 lutego 2023 roku Prezydent Waldemar Socha po raz 24. wręczył najważniejsze z miejskich nagród - statuetki Phoenix Sariensis.

Nagroda miejska Phoenix Sariensis jest przyznawana dorocznie instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami, a także wspierającym działania z zakresu edukacji, oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz organizowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. O przyznaniu nagrody Phoenix Sariensis decyduje Kapituła, której przewodniczy Prezydent Waldemar Socha. W tym roku Kapituła, po zapoznaniu się z wszystkimi nominacjami, zdecydowała o przyznaniu trzech statuetek Phoenix Sariensis 2023. Otrzymali je: Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach, firma Korea Fuel-Tech Poland oraz Żorska Orkiestra Rozrywkowa im. Lothara Dziewokiego. W imieniu Biblioteki w Żorach statuetkę odebrała dyrektor Aleksandra Zawalska-Hawel.

Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć następujące podsumowanie i uzasadnienie dla przyznanej Bibliotece nagrodzie: "Ta niezwykła instytucja została powołana do życia 15 kwietnia 1946 roku. W 2021 roku świętowała więc piękny jubileusz 75-lecia swojej działalności. Przez wszystkie te lata jej misją było rozwijanie i zaspokajanie potrzeb oświatowych, informacyjnych i kulturalnych żorskiej społeczności. Po drodze wielokrotnie zmieniała swoją lokalizację, by w 2020 roku rozpocząć działalność w niezwykle nowoczesnej siedzibie, powstałej w budynku z bogatą historią w samym centrum naszego miasta. Nowa przestrzeń doskonale pasuje do profilu działalności Biblioteki - przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi rozwiązaniami i bogactwem możliwości. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna to instytucja na najwyższym europejskim poziomie, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale też ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym. Pod wodzą charyzmatycznej Pani Dyrektor instytucja ta stała się propagatorem idei uczenia się przez całe życie, a swoimi działaniami obejmuje dzieci, młodzież, pracujących, bezrobotnych i seniorów. Promuje czytelnictwo, organizuje spotkania z ludźmi kultury i warsztaty z różnych, często zaskakujących dziedzin. Organizuje też wystawy prac artystów amatorów, jak i profesjonalistów. Wszystkie te wydarzenia odbywają się bezpłatnie, m.in. dzięki bardzo skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Na arenie ogólnopolskiej wielokrotnie doceniana i nagradzana była zarówno działalność Biblioteki, jak i siedziba, w której tę działalność prowadzi. Wniosek o przyznanie nagrody dla żorskiej Biblioteki złożył Adrian Lubszczyk – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory."

Poniżej prezentujemy filmik promocyjny i galerię zdjęć (fot. Dariusz Maciejewski).

Gala wręczenia nagród Phoenix Sariensis

Utworzono dnia 21.02.2023, 11:12