Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

MyśLEM więc jestem. Czy Stanisław Lem był prorokiem?

Utworzono dnia 22.06.2021

Plakat projektu "MyśLem więc jestem".W setną rocznicę urodzin Stanisława Lema zapraszamy do udziału w projekcie, którego celem jest przybliżenie sylwetki tego wybitnego pisarza, wizjonera i innowatora. Oferujemy literacką podróżą przez książki, naukę i wizje Lema.

Zaplanowaliśmy szereg wydarzeń nawiązujących do twórczości Stanisława Lema, ale projekt to nie tylko spotkania z pisarzami i propagatorami nauki. To również wciągająca gra RPG, koncert, kino pod gwiazdami czy walki robotów. Na chętnych czekają warsztaty 3D, testy na astronautę i nocna obserwacja nieba. Fani poezji porównają wiersze stworzone przez algorytm z tymi pisanymi przez ludzi. Bezprecedensowe będzie przygotowanie i ukrycie kapsuły czasu z wizjami przyszłości, która zostanie otwarta za 20 lat. 

Projekt realizujemy wspólnie z Politechniką Śląską.

HARMONOGRAM NA LIPIEC I SIERPIEŃ:

LIPIEC:

01-31 lipca Wystawa Oblicza Stanisława Lema zorganizowana w Galerii Zakamarek oraz innych przestrzeniach Biblioteki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

03 lipca 12:00 - 14:00 Test na astronautę
Dr Maja Taraszkiewicz-Łyda z Politechniki Śląskiej poprowadzi warsztaty z wykorzystaniem Aparatu Piórkowskiego oraz Tablic poppelreutera. Uczestnicy sprawdzą swoją szybkości reakcji, koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności wykonywania dwóch czynności jednocześnie. Poczują się przez chwilę jak bohater książki Lema "Opowieści o pilcie Pirxie".

10 lipca 12:00 - 16:00 Cyberiada RPG 1 z 3
Gracze wcielą się w pomocników wielkich konstruktorów Trurla i Kalapaucjusza, którzy będą mieli za zadanie pochwycenie i przyprowadzenia najgroźniejszej z bestii jakie widział kosmos. Przygoda na mechanice FU/OHET.

14 lipca 18:00 - 19:00 Sztuczna inteligencja
Wykład online przeprowadzony przez doktora Dariusza Myszora z Politechniki Śląskiej. Jego tematem będzie obecność sztucznej inteligencji we współczesnym świecie. Uczestnicy dowiedzą się czym jest sztuczna inteligencja, jak jest wykorzystywana i sami przekonają się jak działa. Realizacja z wykorzystaniem platformy Zoom.

15 lipca 18:00 - 20:00 Jak to z Lemem było
Spotkanie z Wojciechem Zemkiem, wieloletnim sekretarzem S. Lema, i Mirosławem P. Jabłońskim, pisarzem i tłumaczem SF, przybliżające nie tylko dokonania wielkiego mistrza, ale przede wszystkim ukazujące go jako człowieka, w sytuacjach z życia codziennego.
* Spotkanie z udziałem tłumacza PJM.

SIERPIEŃ

13 sierpnia 20:00 - 22:00 Kino pod gwiazdą Solaris BD+14 45 99
Emisja filmu Stevena Soderbergha “Solaris”. Film oparty jest na słynnej książce Stanisława Lema, ze znakomitą obsadą aktorską. Projekcja odbędzie się w letniej czytelni, w sierpniową noc spadających gwiazd.

21 sierpnia 12:00 - 18:00 Pod planetą PIRX BD+14 45596 bObserwacja słońca i wykłady na temat układu słonecznego przeprowadzone we współpracy z Planetarium Śląskim

27 sierpnia 18:00 - 20:00 Houston, mamy probLEM. Wizje (ciemnej) przyszłości Stanisława Lema
Dyskusja panelowa z udziałem dr hab. prof. UAM Agnieszki Gajewskiej (autorki monografii „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema”) i Marka Oramusa (autora pierwszej po śmierci Stanisława Lema książki „Bogowie Lema” poświęconej jego osobie i twórczości, ukazującej odbiegający od przyjętego wizerunek wybitnego pisarza).
* Spotkanie z udziałem tłumacza PJM.

Na wydarzenia obowiązują zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Więcej o projekcie i planach na kolejne miesiące przeczytasz tutaj.


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2022 1 wydarzeń w tym miesiącu