Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast

Monodram w wykonaniu Piotra Kondrata

Utworzono dnia 25.07.2024

Zapraszamy na monodram "Opehetka" wg Gombrowicza w wykonaniu Piotra Kondrata, który odbędzie się 09.08.2024 o godzinie 19:00. 

„Opehetka” wg Witolda Gombrowicza to spektakl teatralny w wykonaniu Piotra Kondrata. Sam Witold Gombrowicz zaczyna ten spektakl od prezentacji fragmentów ostatniego aktu swojej „Operetki”, w którym rewolucjonista Hufnagiel dosiadając w ciągłym galopie profesora-marksistę dokonuje sądu nad faszystami i burżujami. Jest to właściwie sąd bez sądu, jak przy każdej rewolucji. W drugiej części spektaklu profesor Gombrowicz omawia zaprezentowane dzieło i przechodzi do „aktualnej” sytuacji w Polsce i w Europie. Słowo „aktualna” brzmi dziwnie, zwłaszcza że autor nie żyje od ponad 50 lat, ale jego spostrzeżenia brzmią niepokojąco aktualnie. Gombrowicz sam rozprawia się z narzuconą mu gębą „antypolskości”, pokazując jak jego „Trans-atlantyk” jest bliski mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Gombrowicz jak my jest „śmiertelnie zmęczony tą wielką gębą współczesności: głupotą głupców, niedojrzałością niedojrzałych, podłością podłych”. To jego własne słowa. Spektakl „Opehetka” pokazuje też jak sceniczny to autor, nie tylko mistrz słowa, ale i mistrz teatralnej formy.   

                                                                      

PIOTR KONDRAT: 

23 listopada 1985 roku zadebiutował na scenie Słupskiego Teatru Dramatycznego w spektaklu Antygona Sofoklesa w reżyserii Ryszarda Jaśniewicza, wcielając się w role Hajmona i Żołnierza. Absolwent wrocławskiej filii wydziału aktorskiego PWST w Krakowie (1990).

Zdobywca kilku nagród na Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, w 2001 roku uzyskał Nagrodę Ośrodka Kultury i Sztuki, w 2007 roku zdobył nagrodę za spektakl Hamlet 24.00, a w 2013 Nagrodę Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru.

Współpracował z teatrami: Współczesnym we Wrocławiu (1993), Dramatycznym w Warszawie (1994), Polskim w Bydgoszczy (1996-1997), Rozrywki w Chorzowie (1997-1999), im. Jana Kochanowskiego w Opolu (1999-2001), Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (2001-2011), a obecnie jest aktorem etatowym Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

 

Udział BEZPŁATNY. Zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji.

Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Biblioteki.

Spotkanie odbędzie w ramach projektu „z Gęby w Gębę”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 


       

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk "Radio Żory"

Przycisk RODO

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Partnerzy

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 4 wydarzeń w tym miesiącu