Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Jak roboty widzą nasz świat

Utworzono dnia 19.08.2021

Czy łatwo jest wychować sobie robota? Czy może on wykonać każdą pracę za nas? Czy powinniśmy obawiać się robotów i tego, że wymkną się spod kontroli? Czy można polubić robota? Na te i na inne pytania związane z robotami odpowiedzą przedstawiciele Politechniki Śląskiej dr inż. Bożena Wieczorek, dr inż. Roman Niestrój i dr inż. Piotr Zientek w trakcie interaktywnych warsztatów "Jak roboty widzą nasz świat" w sobotę 11 września br. w godz. 11:00-14:00. To wydarzenie jest dedykowane dla wszystkich zainteresowanych techniką i robotami. 

Chcemy popularyzować naukę w lekki i łatwy sposób, szczególnie wśród dzieci i młodszej młodzieży, która za niedługo stanie przed wyborem drogi życiowej i zawodowej. Jeżeli ktoś z naszych Widzów ma w sobie bakcyla technicznego, który nie został jeszcze odkryty, to może to się stanie podczas naszego pokazu? Zaprezentujemy naszego najnowszego robota z serii MakeBlock, którego nazwaliśmy robotem sprzątającym, który porządkuje swoje otoczenie i wyrzuca do śmietnika wszystkie pozostawione tam przedmioty. Ważną rolę podczas wydarzenia będą odgrywać również roboty-zwierzęta i roboty-pojazdy. Naszych Widzów zaangażujemy w zabawę oraz w programowanie robotów, podzielimy się naszymi doświadczeniami i wykorzystamy autorskie programy i pomysły. Zapewniamy, że nasze roboty, są zabawne, w pełni bezpieczne i mamy nad nimi pełną kontrolę. Naprawdę można je polubić! / Politechnika Śląska

Wydarzenie składa się z kilku aktywności, które mogą być prowadzone jednocześnie (przez różnych prowadzących) dla publiczności podzielonej na mniejsze grupy lub po kolei dla całej publiczności. Widzowie mają bezpośredni kontakt z robotami, układają przeszkody na planszach, łapią przedmioty "wyrzucone" przez roboty, ustalają zadania dla robota w grze interaktywnej, próbują zaprogramować robota i oglądają efekty działania swojego programu.

Udział bezpłatny - z uwagi na obowiązujące obostrzenia, wydarzenie jest objęte rezerwacją miejsc: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji. 

Plakat reklamujący wydarzenie "Jak roboty widzą nasz świat".Aktywności:

• przywitanie z Widzami i krótki pokaz robotów połączony z wyjaśnieniem działania czujników i mechanizmów robota;
• prezentacja robota "sprzątającego" z serii MakeBlock;
• prezentacja robota mBot Ranger z serii MakeBlock;
• prezentacja robotów Tribot z serii Lego Mindstorms NXT;
• krótkie warsztaty programowania robotów mBot w środowisku mBlock/Scratch;
dodatkowo w zależności od czasu i zainteresowania Widzów:
• gra interaktywna z robotem Tribot z serii Lego Mindstorms NXT;
• prezentacja robota układającego kostkę Rubika;
• prezentacja robotów-zwierząt: robota-słonia, robota-kobry i robota-pająka.

Wydarzenie zaprezentują:

dr inż. Bożena Wieczorek: informatyk, specjalista w dziedzinie algorytmów równoległych (Politechnika Śląska, Wydział Automatyki Elektroniki i Informatyki - adiunkt, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej – nauczyciel przedmiotów informatycznych)
dr inż. Roman Niestrój: elektryk, specjalista w dziedzinie układów sterowania maszyn elektrycznych (Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny - adiunkt)
dr inż. Piotr Zientek: elektryk, specjalista w dziedzinie diagnostyki maszyn elektrycznych (Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny - adiunkt)

Nasze roboty:

• robot sprzątający: Robotic Arm Tank (zmodyfikowany) zbudowany z Makeblock Ultimate Robot Kit 2.0; budowa i programowanie: Roman Niestrój; język programowania: Arduino C; środowisko programistyczne: Arduino IDE
• robot mBot Ranger: budowa i programowanie: Roman Niestrój; język programowania: programowanie graficzne/blokowe; środowisko programistyczne: mBlock (oparty na Scratch)
• robot mBot-S Explorer Kit: budowa i programowanie: Bożena Wieczorek; język programowania: programowanie graficzne/blokowe; środowisko programistyczne: mBlock (oparty na Scratch)
• robot Lego Mindstorms EV3 GRIPP3R (zmodyfikowany): budowa i programowanie: Roman Niestrój; język programowania: programowanie graficzne/blokowe; środowisko programistyczne: Lego Mindstorms Education EV3 Software (oparte na LabVIEW)
• robot żmija Lego Mindstorms EV3 R3PTAR: program standardowy dostarczony przez Lego
• robot słoń Lego Mindstorms EV3: program standardowy dostarczony przez Lego
• robot auto wyścigowe SUP3R CAR – FASTER: projekt i program ze strony https://robotics.benedettelli.com/publications/lego-mindstorms-ev3-lab-book/
• roboty Lego Mindstorms NXT 2.0 TRIBOT (zmodyfikowane): budowa i programowanie: Roman Niestrój; język programowania: Matlab z wykorzystaniem biblioteki RWTH - Mindstorms NXT Toolbox for MATLAB v4.08; środowisko programistyczne: Matlab
• robot układający kostkę Rubika Lego Mindstorms EV3 MINDCUB3R; projekt i program ze strony: http://mindcuber.com/mindcub3r/mindcub3r.html

 

-----------------------

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: