"Hymn do miłości". Recital Elżbiety Okupskiej
W ramach III edycji Festiwalu Literackiego „Żar Literatury” zapraszamy na recital "Hymn do miłości". 19 września 2024 o godzinie 18:00 Elżbieta Okupska zaśpiewa piosenki Édith Piaf, przy akompaniamencie Ewy Zug (piano) oraz Marka Andryska (akordeon). To niezapomniane przeżycie, nie tylko dla fanów francuskiej piosenkarki.
Elżbieta Okupska debiutowała w rodzinnym Koszalinie, by po zdobyciu aktorskiego dyplomu przenieść się na cztery sezony do Szczecina. Do Chorzowa przyjechała w roku 1986, już jako laureatka wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Od roku 2008 występuje w Teatrze Rozrywki gościnnie. Elżbieta Okupska jest aktorką totalną – z równym powodzeniem kreuje role dramatyczne, komediowo-groteskowe, jak i musicalowe. Nieustannie uwodzi publiczność wrodzonym talentem, urokiem i niskim, wibrującym uczuciami głosem.
Wystąpiła w kilkunastu filmach fabularnych, m.in. w Wojaczku, Angelusie, Onirice, Solidarność, Czeka na nas świat, Białej sukience, Benku, Nie kłam kochanie, Od pełni do pełni, Fenomenie, Z daleka widok jest piękny, Dzień kobiet, Papuszy. Zagrała również w kultowym spektaklu Teatru Telewizji Fryzjer w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz w kilku serialach telewizyjnych (Boża podszewka II, Pensjonat Pod Różą, Na dobre i na złe, Klinika samotnych serc i in.).
Współpracuje z katowickim Teatrem KOREZ – zagrała w przedstawieniach: Niedźwiedź. Oświadczyny A. Czechowa, Konopielka E. Redlińskiego, Homlet A. Celińskiego, Ballady kochanków i morderców wg Nicka Cave’a oraz Kometa, czyli ten okrutny wiek XX wg Jaromira Nohavicy. Gra w Mrożonej papudze F. Apkego. W Gliwickim Teatrze Muzycznym zagrała w musicalu Ragtime S. Flaherty’ego. W będzińskim Teatrze Dzieci Zagłębia zagrała w bajce W brzuchu wilka R. Jarosza. Gra Pamelę w cieszącej się ogromnym powodzeniem w całej Polsce komedii Klimakterium i już… oraz Zosię w Klimakterium 2, czyli menopauzy szał E. Jodłowskiej.
Aktorka ma w dorobku płytę z songami Bertolta Brechta, pochodzącymi ze spektaklu Uczciwe życie (reż. Andrzej Bubień).
Foto: Artur Wacławek, www.teatr-rozrywki.pl
Ewa Zug - pianistka, akompaniator, pedagog, dyrygent, chórmistrz. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Akompaniator w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. G. Fitelberga w Chorzowie, wielokrotnie uhonorowana Nagrodą Dyrektora za szczególne osiągnięcia artystyczne. W latach 1994-2004 akompaniator-korepetytor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Przygotowuje wokalnie solistów i zespoły i obejmuje kierownictwo muzyczne przedstawień m.in. w Gliwickim Teatrze Muzycznym, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Juror i kierownik muzyczny 1., 2. i 3. Konkursu im. W. Szpilmana w Sosnowcu. Koncertuje z Filharmonią Śląską i Filharmonią Zabrzańską, m.in. podczas Europejskiego Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy. W roku 2010, podczas Festiwalu ARS CAMERALIS, koncertowała z Ute Lemper oraz orkiestrą Aukso. Koncertuje w kraju i za granicą (Czechy, Izrael, Francja, Austria, Holandia, Niemcy, Maroko). Występuje także z Filharmonią Opolską w koncertach muzyki filmowej. Jest liderem septetu Crazy Band. Od roku 2007 jest kierownikiem zespołu wokalnego Teatru Rozrywki.
NAGRODY:
– nagroda za najlepszy akompaniament na konkursie wokalnym im. E. Platówny we Wrocławiu,
– nagroda na konkursie im. L. Różyckiego w Gliwicach,
– Chłopiec z łabędziem – nagroda Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury (2013),
– Medal "Zasłużony dla kultury polskiej" (2015),
– Medal im. Kurta Aldera "za osiągnięcia w dziedzinie edukacji" (Chorzów 2015).
Marek Andrysek - Wirtuoz akordeonu, solista i kameralista. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (z wyróżnieniem), dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych (Klingenthall, Niemcy – I nagroda, Arenzano, Włochy – IV miejsce, Bardolino, Włochy – I nagroda i Grand Prix konkursu, Castelfidardo, Włochy – III miejsce); odbył wiele podróży koncertowych po Europie i USA.
Od 1988 r. wraz z Jerzym Sieczką tworzy duet akordeonowy Acco-Duo. Jest muzykiem niebywale wszechstronnym. Jego repertuar obejmuje utwory od baroku do muzyki współczesnej, również muzykę rozrywkową. Nagrywa, promuje często dzieła awangardowe, dopełnił wielu prawykonań, również kompozycji jemu dedykowanych lub powstałych z jego inspiracji. Komponują dla niego m.in. Edward Bogusławski, Aleksander Lasoń, Sławomir Olszamowski, Wiesław Cienciała, Bogdan Dowlasz. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Katowicach, pełni również funkcję wicedyrektora w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Chorzowie.
Udział BEZPŁATNY. Obowiązują zapisy
Zapisy: informacja@mbpzory.pl / tel. 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w punkcie Informacji - Recepcji.