Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

HOUSTON, mamy probLEM. Wizje (ciemnej) przyszłości Stanisława Lema

Utworzono dnia 27.07.2021

Zapraszamy na panel dyskusyjny "Houston mamy probLEM. Wizje (ciemnej) przyszłości Stanisława Lema." z udziałem Agnieszki Gajewskiej oraz Marka Oramusa, który poprowadzi Filip Kobiela. Spotkanie z udziałem tłumacza PJM.

27.08.2021, godzina 18:00. 

Od lipca aż do listopada trwa realizacja projektu "MyśLEM więc jestem. Czy Stanisław Lem był prorokiem". Na ten czas zaplanowaliśmy szereg wydarzeń, w tym spotkanie z osobami, dla których Stanisław Lem to źródło informacji, wiedzy, powód do rozważań filozoficznych i zagłębienia się w jego biografię. 

Plakat wydarzenia Hourston mamy probLEM. Wizje (ciemnej) przyszłości Stanisława Lema.W panelu udział wezmą:

dr hab. prof. UAM Agnieszka Gajewska - literaturoznawczyni, wykładowczyni, autorka i aktywistka feministyczna. W 2001 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czerwcu 2006 roku na tym uniwersytecie zdobyła stopień doktora nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa z wyróżnieniem za pracę Futurologiczne aspekty współczesnego dyskursu feministycznego w Polsce. Za monografię Hasło: Feminizm otrzymała indywidualną nagrodę rektora II stopnia za najlepszą publikację naukową w 2008 roku. Jest kierowniczką Pracowni Krytyki Feministycznej i sekretarzem naukowym Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości. Opiekuje się Genderowym Kołem Literaturoznawczym. W 2016 roku wydała monografię Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema.

Marek Oramus - pisarz fantastyki i publicysta. W 1975 roku ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej, następnie Pomagisterskie Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z gliwickim oddziałem Tygodnika Studenckiego Politechnik. Był też zastępcą redaktora naczelnego itd. W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w Przeglądzie Technicznym, za co otrzymał nagrodę Fantastyki. Jego debiutem jako autora science fiction było opowiadanie Eutanazja zamieszczone w 1975 na łamach Politechnika. Debiut książkowy to opublikowana w 1983 roku powieść science fiction Senni zwycięzcy, zaliczana do nurtu fantastyki socjologicznej. W 2007 roku wydał pierwszą po śmierci Stanisława Lema książkę poświęconą jego osobie i twórczości Bogowie Lema.

Spotkanie poprowadzi:

dr Filip Kobiela – w 2002 roku ukończył studia na kierunku filozofia w Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 2008 roku na tej samej uczelni zakończył studia doktoranckie w zakresie filozofii. Rok później uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny. Jest autorem licznych publikacji naukowych, prezentacji polskich i międzynarodowych, monografii, recenzji i artykułów związanych również z filozofią w twórczości Stanisława Lema.

-----------------------

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: