Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

„Dziennik 1954”. Granice intymności granicami moralności?

Utworzono dnia 27.10.2020

Bywają książki o niepodważalnej wartości dokumentalnej, książki napisane przez autorów pozostawiających po sobie legendę, będące zapiskiem tła wydarzeń dalekich od zwykłości. „Dziennik 1954” do takich niewątpliwie należy. Panel dyskusyjny z udziałem znawców literatury, w odniesieniu do jego diariusza, ma pomóc w zrozumieniu Leopolda Tyrmanda z uwzględnieniem realiów powojennego środowiska artystycznego i intelektualnego. Do udziału w panelu "Dziennik 1954”. Granice intymności granicami moralności?" zaprosiliśmy między innymi autora najnowszej biografii Leopolda Tyrmanda - Marcela Woźniaka oraz reporterkę Magdalenę Grzebałkowską, rozmowę poprowadzi Adam Szaja. Na spotkanie zapraszamy w czwartek 5 listopada o godz. 18:00.

Plakat z reklamą panelu dyskusyjnego urtrzymany w kolorach biel, pomarańcz, fiolet i czerń.

Fotografia Marcela Woźniaka. Mężczyzna na ciemnym tle.MARCEL WOŹNIAK pisarz, scenarzysta i dziennikarz, biograf Leopolda Tyrmanda. Autor kryminałów Powtórka (2017), Mgnienie (2017) i Otchłań (2018) oraz licznych opowiadań. W swoim dorobku ma zarówno pozycje beletrystyczne, jak i literaturę non fiction. Pracował jako rzecznik prasowy Tofifest oraz spiker i reporter Radia Plus 92,8 FM w oddziale w Toruniu. W 2012 r. został reżyserem krótkometrażowego filmu "Caissa", który opierał się na jego autorskim scenariuszu. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Karierę pisarską rozpoczął w 2015 roku, interesuje się przede wszystkim literaturą kryminalną. W jego kryminałach można odnaleźć liczne odwołania do współczesnej kultury, historii, filozofii, literatury czy kina. W swoich książkach niejednokrotnie skupia się na ważnych społecznie kwestiach: przemocy, komunizmie czy sile mediów. Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy. Jest autorem książki należącej do literatury faktu: Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie, a tym roku została wydana jego najnowsza książka Tyrmand. Pisarz o białych oczach.

Fotografia Magdaleny Grzebałkowskiej. Uśmiechnięta kobieta w okularach.MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA reporterka i pisarka, laureatka nagród dziennikarskich i literackich. Autorka książki 1945. Wojna i pokój, która weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników "Gazety Wyborczej". Książka ta otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu. Pokazuje, jak bardzo niewydolny, niewystarczający i szkodliwy jest dominujący w Polsce wzorzec martyrologiczny. W książce "Komeda. Osobiste życie jazzu" ukazując życie Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) uchwyciła historię obyczajową polskiego jazzu w czasach PRL-u. Opisała jak się ubierano, ile zarabiano, jak wyglądało życie i obyczaje w tym okresie. Przeglądając dokumenty, przytaczając recenzje i przeprowadzając rozmowy doskonale przybliżyła czytelnikom klimat tamtych czasów.

Fotografia Adama Szaja. Młody mężczyzna w delikatnie niebieskiej koszuli i okularach.ADAM SZAJA pracował jako reporter telewizyjny, prowadzi własnego bloga smakksiazki.pl, który zyskał ogromną popularność i ma już 20 000 fanów, znajdujących na nim wywiady, przede wszystkim wideo, które przeprowadza zazwyczaj w miejscach intotnych dla fabuły danej książki, felietony uznanych polskich pisarzami i wiadomości. Przeprowadził już blisko 100 spotkań autorskich, prowadził spotkania m.in. na Festiwalu Literackim Apostrof, Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, Targach Książki w Warszawie, Kawiarni Literackiej Off Festivalui i Śląskich Targach Książki. Kocha literaturę, podchodzi do niej niestandardowo, rozmawia o książkach z wielką pasją.

 

* Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w związku z obostrzeniami.
Zapisy w INFORMACJI tel. (32) 43 44 584, 43 43 197 wew. 20, email: informacja@mbpzory.pl. Prosimy, aby zdezynfekować ręce płynem znajdującym się przy drzwiach wejściowych oraz zasłaniać usta i nos. Wydarzenia mogą zostać w całości zorganizowane w sieci lub odwołane w zależności od sytuacji epidemicznej
 

Projekt „W rolach głównych: Leopold Tyrmand” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wartość dofinansowania to 8 800,00 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.