Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

„Dziennik 1954”. Granice intymności granicami moralności?

Utworzono dnia 27.10.2020

Bywają książki o niepodważalnej wartości dokumentalnej, książki napisane przez autorów pozostawiających po sobie legendę, będące zapiskiem tła wydarzeń dalekich od zwykłości. „Dziennik 1954” do takich niewątpliwie należy. Panel dyskusyjny z udziałem znawców literatury, w odniesieniu do jego diariusza, ma pomóc w zrozumieniu Leopolda Tyrmanda z uwzględnieniem realiów powojennego środowiska artystycznego i intelektualnego. Do udziału w panelu "Dziennik 1954”. Granice intymności granicami moralności?" zaprosiliśmy między innymi autora najnowszej biografii Leopolda Tyrmanda - Marcela Woźniaka oraz reporterkę Magdalenę Grzebałkowską, rozmowę poprowadzi Adam Szaja. Na spotkanie zapraszamy w czwartek 5 listopada o godz. 18:00.

Plakat z reklamą panelu dyskusyjnego urtrzymany w kolorach biel, pomarańcz, fiolet i czerń.

Fotografia Marcela Woźniaka. Mężczyzna na ciemnym tle.MARCEL WOŹNIAK pisarz, scenarzysta i dziennikarz, biograf Leopolda Tyrmanda. Autor kryminałów Powtórka (2017), Mgnienie (2017) i Otchłań (2018) oraz licznych opowiadań. W swoim dorobku ma zarówno pozycje beletrystyczne, jak i literaturę non fiction. Pracował jako rzecznik prasowy Tofifest oraz spiker i reporter Radia Plus 92,8 FM w oddziale w Toruniu. W 2012 r. został reżyserem krótkometrażowego filmu "Caissa", który opierał się na jego autorskim scenariuszu. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Karierę pisarską rozpoczął w 2015 roku, interesuje się przede wszystkim literaturą kryminalną. W jego kryminałach można odnaleźć liczne odwołania do współczesnej kultury, historii, filozofii, literatury czy kina. W swoich książkach niejednokrotnie skupia się na ważnych społecznie kwestiach: przemocy, komunizmie czy sile mediów. Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy. Jest autorem książki należącej do literatury faktu: Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie, a tym roku została wydana jego najnowsza książka Tyrmand. Pisarz o białych oczach.

Fotografia Magdaleny Grzebałkowskiej. Uśmiechnięta kobieta w okularach.MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA reporterka i pisarka, laureatka nagród dziennikarskich i literackich. Autorka książki 1945. Wojna i pokój, która weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników "Gazety Wyborczej". Książka ta otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu. Pokazuje, jak bardzo niewydolny, niewystarczający i szkodliwy jest dominujący w Polsce wzorzec martyrologiczny. W książce "Komeda. Osobiste życie jazzu" ukazując życie Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) uchwyciła historię obyczajową polskiego jazzu w czasach PRL-u. Opisała jak się ubierano, ile zarabiano, jak wyglądało życie i obyczaje w tym okresie. Przeglądając dokumenty, przytaczając recenzje i przeprowadzając rozmowy doskonale przybliżyła czytelnikom klimat tamtych czasów.

Fotografia Adama Szaja. Młody mężczyzna w delikatnie niebieskiej koszuli i okularach.ADAM SZAJA pracował jako reporter telewizyjny, prowadzi własnego bloga smakksiazki.pl, który zyskał ogromną popularność i ma już 20 000 fanów, znajdujących na nim wywiady, przede wszystkim wideo, które przeprowadza zazwyczaj w miejscach intotnych dla fabuły danej książki, felietony uznanych polskich pisarzami i wiadomości. Przeprowadził już blisko 100 spotkań autorskich, prowadził spotkania m.in. na Festiwalu Literackim Apostrof, Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, Targach Książki w Warszawie, Kawiarni Literackiej Off Festivalui i Śląskich Targach Książki. Kocha literaturę, podchodzi do niej niestandardowo, rozmawia o książkach z wielką pasją.

 

* Uwaga! Na wydarzenie obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w związku z obostrzeniami.
Zapisy w INFORMACJI tel. (32) 43 44 584, 43 43 197 wew. 20, email: informacja@mbpzory.pl. Prosimy, aby zdezynfekować ręce płynem znajdującym się przy drzwiach wejściowych oraz zasłaniać usta i nos. Wydarzenia mogą zostać w całości zorganizowane w sieci lub odwołane w zależności od sytuacji epidemicznej
 

Projekt „W rolach głównych: Leopold Tyrmand” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wartość dofinansowania to 8 800,00 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
 

 

 

Przycisk katalog on-line

Przycisk Regionalia

Przycisk Facebook

Przycisk YouTube

Przycisk RODO

Przycisk Partnerzy

Przycisk Biuletyn Informacji Publicznej

Przycisk Zostań przyjacielem żorskiej biblioteki

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 357

W poprzednim tygodniu: 937

W tym miesiącu: 1462

W poprzednim miesiącu: 3946

Wszystkich: 183292