Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

11 listopada w Żorach

Utworzono dnia 06.11.2023

W sobotę, 11 listopada w całym kraju obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Żorach przygotowano oficjalne uroczystości, a także interesujące imprezy towarzyszące. Biblioteka będzie w tym dniu nieczynna.

Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. W naszym mieście obchody rozpoczną się o godz. 10:15 od uroczystego złożenia kwiatów przez przedstawicieli władz Miasta Żory pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Szeptyckiego. Następnie kwiaty złożone zostaną także pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę, usytuowanym na żorskim Rynku.

Tradycyjnie już częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości będą Otwarte Zawody Strzeleckie na strzelnicy leśnej Dębina. Rozpoczną się one o godz. 10:00, a zapisy będą przyjmowane do godz. 12:00. W zawodach mogą wziąć udział wszyscy chętni od 12 roku życia. Szczegółowe informacje na stronie www.mosir.zory.pl. Organizatorem zawodów jest Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Żorach oraz MOSiR Żory. Zawody organizowane dzięki środkom z budżetu Miasta Żory.

Następnie o godz. 11:11 w Parku Cegielnia w Żorach wystartuje 5. Żorski Bieg Biało-Czerwony. Do pokonania będzie 2-kilometrowa trasa. Limit uczestników to 250 osób. Zapisy w dniu imprezy. Szczegółowe informacje na stronie www.mosir.zory.pl.

Natomiast o godz. 12:00 na placu przed Muzeum Miejskim w Żorach odbędzie się uroczysty apel harcerski oraz promocja albumu w przedwojennym harcerstwie. Będzie to podsumowanie obchodów 90-lecia Hufca ZHP w Żorach.

 

Plakat z biało-czerwoną flagą oraz harmonogramem wydarzeń opisanych w tekście.