Mobilność - projekt "Kultura i natura" / 25-28.03.2025
Uczestnicy zajęć Sztuka moja pasja brali udział w mobilności do Malagi w Hiszpanii, grupę gościła Asociación Arrabal-AID. Warsztaty artystyczne zostały zorganizowane w ramach projektu “Kultura i natura”, by rozwijać umiejętności artystyczne, przekazać wzorce rewitalizacji miejskiej wykorzystującej sztukę, pokazać praktyki promujące udział artystów w rozwoju miasta, tworzyć przyjazną przestrzeń do nauki nowych technik plastycznych z wykorzystaniem recyklingu oraz spotkań z lokalną kulturą. Uczestniczki mobilności spotkały się z Mari Francis prowadzącą projekt “Málaga Más Bella” promujący artystyczne murale w przestrzeni miasta, po wysłuchaniu opowieści o tym jak edukować i wprowadzać sztukę w przestrzeń miasta, same wykonały przenośne grafitti. Potem uczestniczki tworzyły woski z naturalnych składników MAE ROUHI , a po zobaczeniu miniaturowego wielkanocnego tronu wykonały własne prace z użyciem efektu złota. Oryginalne tradycyjne elementy wielkanocne w przestrzeni miasta zrobiły na nich ogromne wrażenie ze względu na wielkość i bogactwo zdobień, ale też fakt, że trony niesie w procesji nawet 150 osób. Intrygującym dla nich doświadczeniem było tworzenie rzeźb z masy plastycznej z zasłoniętymi oczami, które pokazało siłę współpracy i ćwiczyło umiejętność odnalezienia się w wyznaczonej roli. Prowadzący poprowadzili warsztaty składania papieru, a potem zabrali grupę do okolicznej miejscowości, w której organizacje AVV Mangas Verdes oraz Asociación Cultural de Mujeres Jazmín pokazały ulicę murali i ich okolice oraz tradycyjny taniec Maragata. Kolejnego dnia uczestnicy projektu zobaczyli pracę warsztatu HiloDoble, zajmującej się włączaniem osób wykluczonych w projektowanie i tworzenie toreb, plecaków itp. z używanych dywanów i banerów reklamowych, gdzie również sami stworzyli własne breloki. Na koniec prowadzący zaproponowali warsztat tworzenia instrumentów z recyklingu i wręczyli pamiątkowe certyfikaty. Po ukończeniu warsztatów grupa aktywnie poznawała tradycje, kulturę i naturę w Maladze, by doświadczyć w pełni wizyty w Hiszpanii. Znalazł się czas na odwiedzenie dwóch muzeów: Pompidou i Picasso Museum, a także galerii lokalnych twórców. Uczestniczki mobilności zwiedzały również Zamek Gibralfaro z pierwszej połowy XIV wieku i dumnie przedstawiały się, że są z biblioteki z Polski.
Mobilność odbyła się w ramach projektu “Kultura i natura”. Sfinansowano ze środków UE program Erasmus+. Wartość dofinansowania 47.876 €.
Więcej na stronie projektu "Kultura i natura".










