Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Międzynarodowe Spotkanie Projektowe - Most Sztuki | Art Bridge/ Portugalia 6-8.07.2022

Utworzono dnia 13.07.2022, 10:10
6-8 lipca 2022 odbyło się kolejne Międzynarodowe Spotkanie Projektowe partnerów projektu ART BRIDGE | MOST SZTUKI. Associação My Madeira Island (Funchal, Portugalia) gościła przedstawicieli organizacji partnerskich: Associazione Culturale EduVita E.T.S. (Lecce, Włochy), Asociación Arrabal AID (Malaga, Hiszpania) i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach (koordynator projektu).
Wizyta na Maderze rozpoczęła się od spotkania w galerii sztuki Caravel Art Center, gdzie partnerzy mieli czas na zapoznanie się z twórczością lokalnych artystów m.in. Heidrun Edsbergera, Emilio Joaquina i Marcosa Milewskiego. Następnie uczestnicy projektu udali się do centrum miasta w poszukiwaniu artystycznych inspiracji, których w Funchal nie brakuje. Zobaczyli Stare Miasto (Zona Velha), gdzie zainicjowano projekt „Sztuka Otwartych Drzwi” rewitalizujący zaniedbaną część miasta z inicjatywy João Carlos Nunes Abreu. Poza Rua de Santa Maria mogli znaleźć również inspirujące instalacje i murale m.in. ‘A BALEIA’ – autorstwa surrealistycznego malarza o polsko brzmiącym nazwisku, Marcosa Milewskiego (Argentyńczyka o polskich korzeniach żyjącego w Portugalii, będącego jednym z czołowych twórców na Wyspie). Po artystycznym spacerze uczestnicy wzięli udział w praktycznej sesji neurograficznej, którą poprowadziła doświadczona psycholog Roksolana Levitskaya. W kolejnym dniu w pięknych plenerach Porto Monic przeprowadzone zostały warsztaty fotografoterapii. Program spotkania obejmował także praktyczną sesję kreatywnego snucia historii, czyli storytellingu, podczas której powstały opowieści inspirowane pocztówkami z Madery, a także warsztaty aromaterapii, gdzie uczestnicy dowiedzieli się, jak komponować zapachy z olejków eterycznych. Miały one na celu oddziaływanie na ośrodki percepcji wrażeń węchowych w układzie limbicznym zawierającym struktury anatomiczne związane z naszymi emocjami. Pojawił się również wyjątkowy element muzykoterapii. Był to koncert skrzypcowy w Porto Moniz w naturalnym otoczeniu lasu i górskiego potoku. Olga Samara zagrała klasyczne i nowoczesne utwory chwytające słuchaczy za serca, a na dopełnienie arteterapeutycznego oddziaływania przeprowadziła krótką sesję medytacji. Wszystko to, by zabieganych, zatroskanych czy zaniepokojonych przybliżyć do natury, uspokoić oddech i myśli. Podczas spotkania Partnerzy poświęcili sporo czasu na rozmowy o powstającej w ramach projektu publikacji, ustalili priorytety na najbliższe miesiące i wybrali termin ostatniego już międzynarodowego spotkania projektowego w Maladze w Hiszpanii.
 
Dziękujemy kolegom z My Madeira Island za gościnność i już nie możemy się doczekać spotkania w Asociación Arrabal AID.
 
Projekt „Art Bridge | Most Sztuki” dofinansowano ze środków Komisji Europejskiej w ramach akcji 2 - Partnerstwa strategiczne na rzecz kreatywności (KA227) w programie Erasmus+ Edukacja dorosłych.
 
Post na Facebooku > tutaj
 
Logo z flagą Unii Europejskiej i napisem "Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Erasmus+".                          
 

 

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ: