Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: AA+A++ | Zmień kontrast |  

Międzynarodowe Spotkanie Projektowe - Art Bridge | Most Sztuki / Polska 4-8.07.2021

Utworzono dnia 09.07.2021, 16:00
Rozpoczęliśmy podróż po zakątkach arteterapii zaczynając od Polski i pierwszego Międzynarodowego Spotkania Projektowego partnerów projektu ART BRIDGE | MOST SZTUKI. Gościliśmy przedstawicieli organizacji zajmujących się kulturą: Associazione Culturale EduVita E.T.S. (Lecce, Włochy), Asociación Arrabal AID (Malaga, Hiszpania) , Associação My Madeira Island (Funchal, Portugalia).
Uczestnicy projektu poznali się w Krakowie na spotkaniu integracyjnym w towarzystwie muzyki góralskiej. Następnego dnia przeszli śladami pisarza Josepha Conrada brukowanymi ulicami tego historycznego miasta. Uczestnicy projektu mieli też okazję poznać jedną z najstarszych technik rzemiosła wykonując wiklinowe tace. Warsztaty te przeprowadziła ŻyWa Pracownia. Spacer po Krakowie miał swój koniec w Podziemiach Rynku Głównego, gdzie mieści się stała, multimedialna ekspozycja pt. "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa". Była to prawdziwa podróż w czasie. Po zwiedzaniu Krakowa przyszedł czas na poznanie naszego miasta Miasto Żory. Partnerzy projektu zwiedzili Muzeum Miejskie w Żorach, Muzeum Ognia oraz naszą bibliotekę, w której poznali Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochę. Był też czas na wspólne ustalenia dotyczące projektu i plany na przyszłość. Wieczorem miało miejsce spotkanie z Lechem Majewskim i Grzegorzem Jankowiczem pt. „O dialogach między słowem a obrazem”. Spotkanie tłumaczone na j. angielski, stało się inspiracją do postrzegania dalszych działań projektowych przez pryzmat symboli. Kolejny dzień był niezwykle ważny, ponieważ przedstawiał historię Śląska. Wędrówka po Muzeum Śląskie ukazała nasz region jako obszar ciągłych zmian politycznych i krajobrazowych. Uczestnicy odwiedzili Galerię Sztuki Polskiej, Galerię Plastyki Nieprofesjonalnej, Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej, wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, wystawę „Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki. Ta wizyta była doskonałym wstępem do wędrówki po Katowicach szlakiem architektury i sztuki, natomiast na Nikiszowcu można było poczuć prawdziwy klimat przeszłości widząc i czując codzienne życie na podwórkach między zabytkowymi kamienicami. Na zakończenie spotkania projektowego powstała przestrzeń do arteterapeutycznych inspiracji z tworzeniem abstrakcji malarskich, działaniami w ruchu z użyciem maku, sepii i węgla oraz próbą ukazania myśli w obrazie. Wszystkie doświadczenia miały rozbudzić serca uczestników i stworzyć pomost, po którym mogą chodzić i łączyć się z innymi ludźmi, angażując się w twórcze działania w swoim otoczeniu.
 
 
Projekt „Art Bridge | Most Sztuki” dofinansowano ze środków Komisji Europejskiej w ramach akcji 2 - Partnerstwa strategiczne na rzecz kreatywności (KA227) w programie Erasmus+ Edukacja dorosłych.