Wystawa ikon Magdaleny Dziedzickiej

Utworzono dnia 21.11.2018, 15:27

05.12.2018 , 18:00

Zapraszamy na wystawę ikon Magdaleny Dziedzickiej, która rozpocznie się wernisażem 5 grudnia o godzinie 18:00. Wystawa będzie wyeksponowana w Galerii na Piętrze.

Ikona (z gr. εικων, eikón) oznacza obraz. To bardzo specyficzna forma sztuki -  twórcy mówią raczej o pisaniu ikon, a nie malowaniu, gdyż to teologia wyrażona obrazami i kolorem.  Obcowanie z nimi wymaga zaangażowania zarówno ze strony artysty, jak i widza, „poruszania” się w sferze duchowej oraz w cząstce pierwiastka świętości. Zawierają w sobie znacznie więcej i nie mogą być odbierane tylko jako przedmioty artystyczne.

Magdalena Dziedzicka – dziennikarka, kuratorka wystaw, a prywatnie żona i matka. Od kilku lat zajmuje się malowaniem ikon. Zaczęła jako samouk od malowania ikon tradycyjnych. Następnie ukończyła warsztaty ikonograficzne w temperze żółtkowej. Wcześniej malowała prace, które były interpretacją innych ikon. Uczyła  się w pracowni „Czibatelli” należącej do gruzińskiego malarza Davida Pataraia. Obecnie zaś najchętniej tworzy ikony współczesne.

Artystka przygotowała kilkanaście indywidualnych wystaw w kraju i za granicą m.in. w Domu Kultury w Janowcu, Domu Edyty Stein we Wrocławiu, Muzeum Ikon w Warszawie, Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Centrum Łowicka w Warszawie, Klubie Muzycznym „Forty Kleparz” w Krakowie i Wiedniu. Współtworzyła projekt „Fotoemotikony”, gdzie pokazała swoje autorskie ikony współczesne, połączone z fotografiami. Jej prace zostały wykorzystane w widowisku pantomimicznym na Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Baletu. Uczestniczyła w zbiorowej wystawie artystów warszawskich pt.: „Święty” oraz  „Wiara w Kulturze”. Jej prace są przychylnie odbierane przez profesjonalne środowisko artystyczne między innymi malarzy: Franciszka Maśluszczaka, Piotra Młodożeńca i Jerzego Derkacza.

Artystka wykorzystuje różne techniki do tworzenia swoich prac: maluje na deskach farbami akrylowymi, pastelami suchymi i olejnymi, rysuje kredkami, ołówkiem, a także łączy je z fotografiami. Jej ikony powstają pod wpływem różnych inspiracji i życiowych doświadczeń. Malując je, wyraża swoją emocjonalność. Największą energię do działania dają jej spotkania z ludźmi oraz zaskakujący osobisty odbiór wśród ludzi niekoniecznie wierzących i niezastanawiających się na co dzień nad taką tematyką.

Zapraszamy!