Wernisaż wystawy "Amrum" Małgorzaty Hanslik w Galerii Na Piętrze

Utworzono dnia 18.10.2017, 14:02

07.11.2017 , 18:00

Zapraszamy na najnowszą wystawę w Galerii Na Piętrze autorstwa żorzanki, Małgorzaty Hanslik. Pokazane zostaną linoryty z cyklu Amrum oraz pejzaże wykonane w technice pastel suchy i oleje.

Wystawa rozpocznie się wernisażem - 7 listopada br. o godz. 18:00, na który serdecznie wszystkich zapraszamy. Wstęp wolny.

Kilka słów o wystawie zdradza Pani Małgorzata:
"Amrum to niewielka wyspa na Morzu Północnym w niemieckim Szlezwiku — Holsztynie. Mój wakacyjny pobyt na wyspie zaowocował serią fotografii i malarskich szkiców, które stały się materiałem wyjściowym do cyklu grafik. Plaże Amrum zalewane są w czasie przypływów i rzeźbione ruchami fal morskich. Ustępująca wraz z odpływem woda stopniowo odsłania wypłukane w piasku labirynty, przez chwilę jeszcze wypełnia wgłębienia i wreszcie pozostawia skomplikowany, piaskowy relief, który wysuszony przez słońce i wiatr wkrótce zacznie się rozsypywać, aż do kolejnego przypływu i proces się powtarza.

Każdy przypływ pozostawia po sobie zupełnie inne dzieło, bo możliwości rzeźbiarskie morza i piasku są nieskończone. Notowałam te naturalne zjawiska plastyczne, obserwując dodatkowo, jak światło i cień modelują reliefowe struktury, niebo odbija się w lustrach kałuż, a piasek ciągle zmienia swoje właściwości plastyczne. Refleksja nad czasem jako ulotną, niepowtarzalną chwilą oraz odczucie rytmów Natury, towarzyszyło mojej impresji artystycznej. Cykl czarno — białych linorytów zaczyna się od ogólnego planu pejzażowego z niebem stykającym się na horyzoncie z morzem i strefą plaży na dole obrazu. Stopniowo horyzont przesuwa się w górę, aż wzrok mój skupia się na samym piaskowym reliefie. Pozbawione konkretnych punktów odniesienia struktury stają się coraz bardziej abstrakcyjne. W ostatnich trzech pracach rezygnuję nawet z przestrzenności struktur, stają się one płaskie i zamieniają się w układ kaligraficznych znaków, rodzaj pisma ciągle silnie związanego z zapisem pozostawianym przez przypływy na plaży. Można rzec, jest to plastycznie zdefiniowane przeze mnie - „pismo z Amrum".

Będąc na Amrum doświadczałam potęgi przyrody, która jest równocześnie piękna i bezlitosna, przyjazna i majestatyczna. Potężna przestrzeń żywiołów wody i wiatru sąsiaduje tam z ciepłymi, przytulnymi łanami zbóż, leniwymi pastwiskami, lasem. Ale to nie kontrast, to harmonia, której tak w życiu potrzebujemy.

Małgorzata Hanslik mieszka w Żorach, choć pochodzi z Białegostoku. Ukończyła Akademię Pedagogiczną, wydział wychowanie plastyczne w Krakowie. Zajmuje się pracą pedagogiczną. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe, pastel, grafikę-linoryt.

Zrealizowała kilka wystaw własnych prac w różnych miejscach:

Polska:

– Miejski Ośrodek Kultury w Białymstoku 2006r.
– Galeria E-la Montparnase w Białymstoku 2007r.
– Kino na Starówce w Żorach 2014r.
– Malowana kawa w Żorach 2014r.
– Malowana kawa w Mikołowie 2015 r.
– Stowarzyszenie „Piwnica” w Woszczycach 2015r.
– Wystawa „Jesienne anioły” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach 2016r.
– Wystawa „Linoryty z cyklu Amrum” w Pedagogicznej

Bibliotece Wojewódzkiej w Rybniku 2017r.

Niemcy:

– prywatna galeria na wyspie Amrum 2002 r.