Spotkanie z Małgorzatą Szejnert

Utworzono dnia 20.12.2017, 14:25

18.01.2018 , 18:00

apraszamy na spotkanie z wybitną reportażystką - Małgorzatą Szejnert, która szczególnie ujęła serca Ślązaków książką "Czarny ogród". Rozmowę poprowadzi Grzegorz Jankowicz już 18 stycznia 2018 r. o godzinie 18:00.

Wstęp wolny.

MAŁGORZATA SZEJNERT - reporterka i pisarka. Urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Ameryce. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu.

"Czarny ogród" to opowieść o wybranych rodach, których losy ukazane są w całym burzliwym XX wieku. Adam Pomorski, członek jury nagrody Cogito, zwrócił uwagę, że prawzorów tego pisarstwa szukać należy w "Sachalinie" Antoniego Czechowa. Dodał też, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jednym z tematów najbardziej poruszających polskich czytelników była utrata wieloetnicznych Kresów. Małgorzata Szejnert także podejmuje się narracji o sąsiadach, ale tych z Górnego Śląska. Jak zaznaczył Pomorski, polska literatura po raz pierwszy składa podobny hołd tej ziemi i jej mieszkańcom.

"Wyspa klucz", kolejna książka Małgorzaty Szejnert, także opowiada o miejscu, gdzie spotyka się wiele narodowości. Autorka uważa, że z pisarskiego punktu widzenia pogranicze jest ciekawsze niż uporządkowane i ustabilizowane centrum. Twierdzi, że życie na pograniczu - geograficznym, kulturowym lub moralnym - wymaga podejmowania trudnych decyzji. Taka chwila - powtarza Małgorzata Szejnert - to dla reportera wymarzony temat.

Źródło: culture.pl

GRZEGORZ JANKOWICZ - filozof literatury, krytyk, wydawca oraz tłumacz. Pracownik Centrum Studiów Humanistycznych Uniwersutetu Jagiellońskiego. Przekładał na język polski R. Firbanka, G. Pereca, R. Rorty'ego oraz S. Žižka. Współprowadził programy telewizyjne emitowane na antenie TV Kultura: Czytelnia i Poezjem. Redagował serię krytyczną "Punkt Krytyczny" czasopisma "Studium". Wykładał literaturę polską na Uniwersytecie Indiana w Bloomington (USA). Wiceprezes Korporacji Ha!art, dla której redaguje dwie serie wydawnicze: "Linia krytyczna" oraz "Proza obca". Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Redaktor działu kultura "Tygodnika Powszechnego". Dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada oraz Festiwalu Anamneses. Autor, współautor i redaktor dziewięciu książek. Opublikował ponad 200 artykułów naukowych, esejów oraz recenzji wydawniczych. Ostatnio ukazały się następujące książki jego autorstwa: "Cmono. Rozmowy z pisarzami" (Kraków 2013), "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" (Kraków 2013), "Gombrowicz - Loading. Esej o formie życia". Zajmuje się współczesnymi nurtami i strategiami krytycznymi, filozoficznymi i politycznymi kontekstami literatury, a także związkami literatury ze sztukami wizualnymi.

Źródło: Tygodnik Powszechny

Wrzesień 2018