Panel dyskusyjny: Lektury na czas nienawiści. Prelegenci: prof. dr hab. Przemysław Czapliński, Wojciech Tochman, Kalina Błażejowska

Utworzono dnia 15.04.2019, 09:38

28.05.2019 , 18:00

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach pod wspólną nazwą "Język Kształtuje Świat" w ramach obchodów XXI Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Celem Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja, tego dnia w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

28 maja 2019, godz. 18:00 Panel dyskusyjny: Lektury na czas nienawiści
prof. dr hab. Przemysław Czapliński (historyk literatury, eseista, tłumacz, krytyk literacki), Wojciech Tochman (reporter), Kalina Błażejowska (dziennikarka)

PROF. DR HAB. PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI profesor zwyczajny; historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki; współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM, Poznań), kierownik specjalności krytycznoliterackiej, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad dziesięciu książek – ostatnio: Polska do wymiany (2009), Resztki nowoczesności (2011), Poruszona mapa (2016). Redaktor tomów zbiorowych – m. in.: Nowoczesność i sarmatyzm (Poznań 2011), Literatura ustna (2011), Kamp. Antologia przekładów (współredaktor: Anna Mizerka; 2013), Nowa humanistyka: zajmowanie pozycji, negocjowanie autonomii (współredaktor: Ryszard Nycz; 2018), Moc truchleje. Wielogłos o polskim katolicyzmie (Poznań 2018). Kurator cyklów dyskusyjnych – m. in. „Bioklasy: segregacje i sojusze” (Warszawa 2016). „Nie-boskie narracje. O lęku i gniewie” (Teatr Polski, Poznań 2016/2017), „Prognozowanie teraźniejszości” (UAM, Poznań 2016/2017). Visting professor Uniwersytetu w Heidelbergu, wykładowca gościnny uniwersytetów w Berlinie, Dreźnie, Monachium, Hamburgu, Tybindze, Paryżu, Brukseli, Londynie, Budapeszcie, Chicago, Bostonie, Florencji, Bolonii, Pizie, Wenecji. Laureat nagród: im. Ludwika Frydego (1997), Fundacji im. Kościelskich (1998), im. Kazimierza Wyki (2004), im. Jana Długosza (2017). Przedmiot badań: literatura (polska) i problemy późnej nowoczesności.

WOJCIECH TOCHMAN Urodził się 12 kwietnia 1969 roku w Krakowie. 1990 - 2004 r. reporter "Gazety Wyborczej", wybrany przez jej czytelników "Reporterem Roku 1998"; w latach 1996–2002 autor i gospodarz telewizyjnego programu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie"; założyciel i wolontariusz Fundacji ITAKA poszukującej zaginionych i pomagającej ich rodzinom. W roku 2009 razem z Mariuszem Szczygłem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu. Autor zbioru reportaży i powieści reporterskich: „Jakbyś kamień jadła”, „Córeńka”, „Dzisiaj narysujemy śmierć” oraz „Eli, Eli” relacjonujących trudną sytuację społeczno-polityczną m.in. w Bośni, na wyspie Bali, w Rwandzie czy na Filipinach. Wielokrotnie doceniany. W 1998 r. otrzymał nagrodę Reportera Roku (według czytelników "Gazety Wyborczej"); w 2001 r. został finalistą Nagrody Literackiej Nike za książkę "Schodów się nie pali", dwa lata później Nagrody Literackiej Nike za książkę "Jakbyś kamień jadła"; w 2004 r. zdobył prestiżową nagrodę Prix RFI "Témoin du Monde" przyznawaną w Paryżu przez Radio France International, jest laureatem nagrody medialnej "Pióro Nadziei" za pracę na rzecz promocji i ochrony praw człowieka z ramienia Amnesty International , a także nagrody za reportaż im. Ryszarda Kapuścińskiego – Premio Kapuściński przyznanej za "umiejętność opowiadania miejsc i kultur, kronikarskiej obserwacji i przekazania jej w narracji"

KALINA BŁAŻEJOWSKA redaktorka działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy. Specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy polskich XX wieku. Jest autorką książki „Uparte serce. Biografia Poświatowskiej”.

Szczegóły: www.mbpzory.pl/n,xxi-dzien-godnosci-wydarzenia

Maj 2019