Odczarowujemy feminizm - warsztaty multimedialne w ramach projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet.

Utworzono dnia 21.11.2018, 13:57

08.12.2018 , 10:00 - 13:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – bez względu na płeć, oczywiście – na warsztaty pod tytułem „Odczarowujemy feminizm”, które odbędą się 8. (sobota) i 12. (środa) grudnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach. Poprowadzi je dr Artur Madaliński – literaturoznawca, eseista, członek redakcji miesięcznika „Znak” i wielki zwolennik równouprawnienia.

Dlaczego chcemy odczarować feminizm? Przede wszystkim dlatego, że to bardzo ważne dla naszego społeczeństwa, w którym zaledwie 5 % Polek uważa się za feministki, choć postulaty feminizmu popiera większość z nich. Ale także dlatego, że feministka (czasami w parze z potworem gender) ciągle służy w pierwszej kolejności do straszenia dzieci. Wiadomo w końcu, że feministki są brzydkie, chcę zapędzić mężczyzn do zmywania garów, nie lubią seksu i – generalnie – trzeba się od nich trzymać z daleka. Walka z tymi stereotypami potrzebna jest nie tylko feministkom i nie tylko naszym matkom, córkom, czy siostrom, ale także – może bardziej nawet – naszym ojcom, synom i braciom. Bo walka ze stereotypami zawsze jest walką o lepsze społeczeństwo. O społeczeństwo bardziej tolerancyjne, sprawiedliwe, demokratyczne.

Nasze warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych. Dziewczyny, weźcie swoich chłopaków, mężowie – zaproście swoje żony. Przyjdźcie i porozmawiajcie z nami o kobietach i ich prawach, o tym, dlaczego ciągle to mężczyźni tłumaczą kobietom świat i dlaczego język polski jest tak bardzo męskocentryczny.

Formuła warsztatów zakłada wspólną rozmowę – choć proponujemy Wam czasami lekturę krótkich tekstów (wszystkie są do pobrania na naszej stronie), to ich znajomość nie jest konieczna. Najważniejsze jest dla nas spotkanie i wspólna dyskusja. Będzie też okazja do debaty na temat społecznych kampanii medialnych, których celem jest promocja prawa kobiet i zwrócenie uwagi na ograniczenia, których doświadczają kobiety ze względu na swoją płeć. Wychodzimy bowiem z założenia, że tak samo jak znajomość praw kobiet, ważna jest wiedza, jak atrakcyjnie komunikować feminizm.

Warsztaty składają się z trzech części (każda z nich ma trzy kwadranse), które przeplatane są gender small talks – luźnymi rozmowami, które mogą (ale nie muszą) dotyczyć tematyki zajęć.

PROGRAM WARSZTATÓW - 8. GRUDNIA 2018

10.00 – 10.45: Sufrażystki, emancypantki, skandalistki: krótka historia feminizmu

Lektura: Zofia Nałkowska, Uwagi o etycznych zadaniach ruchu kobiecego. Wystąpienie na Zjeździe Kobiet, w: Chcemy całego życia. Antologia polskich tekstów feministycznych z lat 1870-1939, zebrała. A. Górnicka-Boratyńska, Warszawa 2018, s. 298-304.

10.45 –11.00: Gender small talks (przerwa)

11.00 – 11.45: Język to jest męski organ – o mężczyźnie w języku polskim.

11.45 – 12.00: Gender small talks (przerwa)

12.00 – 12.45: Always: #LikeAgirl – jak skutecznie promować prawa kobiet? Analiza przypadku.

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=XjJQBjWYDTs

PROGRAM WARSZTATÓW - 12. GRUDNIA 2018

18.00 – 18.45: Dlaczego mężczyźni objaśniają nam świat – agresja wobec kobiet.

Lektura: Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat, przeł. Anna Dzierzgowska, Kraków 2017, s. 7-22.

18.45 –19.00: Gender small talks (przerwa)

19.00 – 19.45: Czytamy kobiety: o jednym wierszu Zuzanny Ginczanki („Bunt piętnastolatek”)

19.45 – 20.00: Gender small talks (przerwa)

20.00 – 20.45: Wymazujemy kobiety – feminizm w social mediach.

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=RBhLkRICmGE

Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny. Przewidziano sympatyczne upominki oraz drobny poczęstunek.

Warsztaty są częścią akcji społecznej Zdecyduj! w ramach projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Artur Madaliński – literaturoznawca, krytyk literacki, dr nauk humanistycznych, wykładowca akademicki. Swoje teksty publikował, między innymi, w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Kulturze Liberalnej”, „dwutygodniku”, „Gazecie Wyborczej”, i wielu branżowych pismach literackich. Członek redakcji miesięcznika „Znak”. Ekspert w zakresie komunikacji – przez wiele lat kierował zespołami prasowymi instytucji samorządowych szczebla lokalnego i regionalnego. Prowadzi bloga o książkach „biblliotekababel”.