Narodowe Czytanie Przedwiośnia

Utworzono dnia 04.09.2018, 15:20

08.09.2018 , 15:00

Zapraszamy do wspólnego Narodowego Czytania, które organizujemy 8 września br. o godz. 15:00 w Parku Cegielnia w okolicach Bistro. W tym roku lekturą  jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Proponujemy Państwu specjalną "Lekcję Czytania" - dyskusję "O książce słów kilka...", którą poprowadzi dr Artur Madaliński, krytyk literacki, publicysta, popularyzator czytelnictwa. Następnie zapraszamy na happening literacko-artystyczny z audiobookiem w tle: Budujemy "szklane domy".

W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do Biblioteki Centralnej na os. Pawlikowskiego PU-13.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a także Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja została objęta patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, która proponuje do przeczytania także 44 teksty Antologii Niepodległości.

W stulecie odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. (…) Zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał Prezydent Andrzej Duda.

Serdecznie zapraszamy!