Judyta Bernaś - Silence Of The Oneness

Utworzono dnia 04.09.2018, 15:21

06.09.2018 , 18:00

Zapraszamy Państwa na wystawę Judyty Bernaś zatytułowaną Silence of the Oneness. Wernisaż z udziałem artystki odbędzie się 6 września o godz. 18:00 w Galerii Na Piętrze w naszej bibliotece.

Wystawa Silence of the Oneness przedstawia oniryczną postać sugerującą sylwetkę ludzką w zapętlonym procesie narodzin i śmierci, odnowy i unicestwienia, ciągłego przejścia jednego w drugie. Proces twórczy - treść i forma, wynika z zastosowanych kontrastów pojęć, zagadnień i zjawisk, ich wzajemnej integralności, transgresji oraz kulturowego i religijnego synkretyzmu. Scalenie w jedność obrazowania sacrum i profanum, boga i człowieka, kobiety i mężczyzny tworzy monolit. Wynika on z inklinacji do zjednania dwóch odmiennych stanów, substancji, płci, połączenia ich w jeden organizm, wchłonięcia jednego w drugie, w celu stworzenia jednorodności bytu. Jedna ikona łącząca jedność ciała metafizycznego i fizycznego zostaje opisana w niewyraźnej formie energii lub ducha.

Zastosowana w cyklu Jednia_alba (2017) fotografia w podczerwieni odcina światło widzialne, by ukazać to, co niewidzialne, w pierwszym poznaniu niedostępne i ukryte. Jednocześnie uzupełnia obraz wcześniejszych cykli Jednia (2015-2016) i Jednia II (2017), w których delikatne wybrzmiewanie półtonów bieli i szarości wyłania obraz postaci bytu z czerni nicości. W tym aspekcie procesu twórczego naturalnym wydaje się dążenie do realizacji multisensorycznych i kolejnych ewaluacji obrazowania.

Wspomniane sacrum i profanum będące absolutem, dotyka każdą jednostkę i społeczeństwo. Może być definiowane jako dobro i zło lub może prezentować inne idee. Jednak zawsze następuje określenie przynależności, nawet pozostanie obojętnym definiuje postawę jednostki czy społeczeństwa po jednej lub po drugiej stronie. W procesie twórczym zderzanie ze sobą kontrastów skutkuje wytworzeniem stanów pośrednich, niejednoznaczności, które otwierają szerokie pole do dyskusji oraz wielowymiarową interpretację dzieła sztuki.

Judyta Bernaś – urodziła się w 1978 roku w Sosnowcu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz współautorką międzynarodowych warsztatów uczelni artystycznych Warsztaty Działań Kreatywnych (organizator Fundacja im. Zofii Kossak, Górki Wielkie, od 2012). Doktor sztuki od 2012 r., adiunkt w Katedrze Intermediów i Scenografii, współprowadząca Pracownię Działań Multigraficznych, prowadząca Grafikę (druk wypukły-linoryt) oraz Działania Multigraficzne na interdyscyplinarnym kierunku Arteterapia. Od 2016 r. pełni funkcję Prodziekana Wydziału Artystycznego ASP w Katowicach. Autorka ponad 20 wystaw, zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień. Artystka zajmuje się zagadnieniami sacrum i profanum, aktem kobiecym i męskim, cielesnością na pograniczu wnętrza i zewnętrza ciała. Tworzy na granicy różnych dyscyplin sztuk wizualnych, eksperymentuje i przekracza granice w kreacji grafiki i fotografii artystycznej. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie.

Nagrody i wyróżnienia

• I nagroda –  XXI MIĘDZYNARODOWY KONKURS CYFROWEJ FOTOKREACJI CYBERFOTO 2018, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Częstochowa, PL, 2018
  • III nagroda - Utazu Art Award 2018, Arts Center Yu Plaza Utazu, JP, 2018
  • I nagroda –  Małe Formy Plastyczne, Galeria r_z, Związek Polskich Artystów Plastyków w Rzeszowie, Rzeszów, PL, 2016