Filip Springer spotkanie z cyklu: Mistrzowie współczesnego reportażu

Utworzono dnia 13.09.2018, 12:32

18.09.2018 , 18:00

Zapraszamy na wieczór autorski z Filipem Springerem, reporterem polskiego krajobrazu, tłumaczem architektury i kolekcjonerem wizualnych absurdów.  Wydarzenie  z cyklu Mistrzowie współczesnego reportażu jest częścią projektu Historie ukryte w słowach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkanie poprowadzi Artur Madaliński - krytyk literacki, publicysta i propagator czytelnictwa; autor licznych esejów, recenzji i rozmów z pisarzami publikowanymi w różnych polskich czasopismach.

18 września o godz. 18:00, os. Pawlikowskiego PU-13

FILIP SPRINGER ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To wybitny reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Reportaż Springera – Źle urodzone wybrano do Plebiscytu 2012 w Radiowym Domu Kultury w Programie 3 Polskiego Radia w kategorii Książka roku. W 2013 został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki. W 2016 otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za książkę 13 pięter. Na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie.

Jego książka reporterska Miedzianka. Historia znikania znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. Opowiada o Kupferberg – Miedziance, niewielkim miasteczku nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi i opisał swoje odkrycia.

Filip Springer jest również wybitnym autorem fotoreportaży: Miało być ładnie; Płacz nad rozlanym miastem (2009); Nie ma jeziora (2010). Jego dorobek fotograficzny można zobaczyć na autorskiej stronie internetowej oraz w jego książkach, które ilustrują przedstawioną w nich treść. Mówią o nim: tłumacz architektury, kolekcjoner wizualnych absurdów. reporter polskiego krajobrazu.