Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pociąg do mowy 2018

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach pozyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2018" na realizację projektu POCIĄG DO MOWY. Jego założeniem jest zainteresowanie uczestników komponentami, które wpływają na poprawną mowę, począwszy od prawidłowego oddychania, poprzez emisję głosu, dykcję, kulturę wypowiedzi, skończywszy na komunikacie językowym, który stanowi prezentację człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Formuła pociągu, z podziałem na stacje-etapy, ma na celu uświadomienie uczestnikom, że prawidłowa mowa to efekt korelacji poszczególnych składowych. Pasażer naszego pociągu jest zobowiązany do „wysiadania” na poszczególnych stacjach w celu wzbogacenia swego bagażu językowego. Tytułowa gra słów zakłada również zwrócenie uwagi na elastyczność języka ojczystego, jego bogactwo i wieloznaczność. Działania projektowe wspomogą uczestników podczas występów w różnego rodzaju recytacjach, przemówieniach, podczas wystąpień publicznych, egzaminów, wszędzie tam, gdzie o naszym wizerunku decyduje mowa, także mowa ciała. Dodadzą śmiałości i swobody w trudnej sztuce autoprezentacji.

Projekt POCIĄG DO MOWY składa się z cyklu warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów, podzielonych na poszczególne etapy (dni), zwane STACJAMI. Forma warsztatów zakłada zaangażowanie odbiorcy, zabawę, inspiruje i zachęca do pracy nad mową.

Etap pierwszy, czyli Stację Oddech poprowadzi trenerka jogi z wieloletnią praktyką, która zapozna odbiorców z techniką prawidłowego oddychania, jest ono wszakże najważniejszą funkcją organizmu i ma ogromny wpływ na kształtowanie się mowy. Zajęcia te mają na celu zaadaptowanie technik oddechowych zaczerpniętych z jogi i medytacji w celu uzyskania panowania nad fizycznym stresem, który pogarsza jakość głosu. Z każdą z 3 grup poprowadzi osobne zajęcia, których zwieńczeniem będzie zaprezentowanie skutecznych technik relaksacyjnych.

Etap drugi, zwany Stacją Głos szczególną uwagę poświęci higienie głosu, próbie eliminacji złych nawyków, oraz ćwiczeniom fonacyjnym, czyli wszystkim tym elementom, które są niezbędne w sztuce świadomego posługiwania się głosem. Skoncentruje się także na walorach estetycznych głosu.

W etapie trzecim, który nazywa się Stacja Dykcja przyjrzymy się bliżej zjawisku poprawnej artykulacji. Uczestnicy będą mieli możliwość spróbować swych sił podczas wykonywania różnorodnych ćwiczeń dykcyjnych, intonacyjnych, popracują nad tempem swojej mowy i prawidłową akcentacją.

Kolejną Stacją Kultura podsumujemy dotychczasowe umiejętności nabyte podczas spotkań językowych, wykorzystując różne aspekty naszego zachowania poprzedzające prawidłową mowę i skupimy się na przekazie wizualnym wypowiedzi. Będziemy oswajać tremę, uczyć się pracy z mikrofonem, panowania nad cechami wokalnymi wypowiedzi, ruchem i postawą ciała.

Każda z osób biorących udział w warsztatach po dotarciu do STACJI KOŃCOWEJ będzie mogła spróbować swych sił w przygotowaniu, a następnie wykorzystaniu nabytych umiejętności na scenie, w oparciu o wybrany przez prowadzących tekst literacki, silnie naznaczony trudnością pod względem wymowy. Inicjatywa ta nosi nazwę ZAJEZDNIA POMYSŁÓW - POTYCZKI JĘZYKOWE. Laureat Potyczek zaprezentuje zwycięską mowę na antenie Radia Żory, a film z występu pojawi się na stronie internetowej Biblioteki w Żorach.

Nie zapominamy również o najmłodszych uczestnikach komunikacji językowej. Odbędzie się dla nich spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek, twórczynią kilkudziesięciu atrakcyjnych wydawnictw dla dzieci, które w sposób przystępny i zabawny przybliżają najmłodszym zawiłości nie tylko ojczystej mowy, ale i wymowy. W tym czasie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zostanie zorganizowana wystawa książek dydaktycznych, w których w centrum zainteresowania znajduje się poprawna mowa. Ponadto na terenie Biblioteki otworzy swe podwoje LITERACKO - JĘZYKOWA PORADNIA ROZRYWKOWA, która ma na celu uświadomienie czytelnikom, że język polski może stanowić doskonały punkt wyjścia do różnorakich zabaw językowych. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swych sił w wyznaczonym miejscu biblioteki, które nosi nazwę: BEZBOLESNY JĘZYKOWY PUNKT OPATRUNKOWY, gdzie na specjalnej mównicy, podeście, będą mogą zmierzyć się z przygotowanymi dla nich językowymi łamańcami, wierszami dźwiękonaśladowczymi, rymowankami. Ponadto odwiedzający naszą placówkę, zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami książkowymi pod tytułem: POKAŻ JĘZYK JĘZYKOWI na najtrudniejszy i najzabawniejszy tekst logopedyczny. Pozostając w nomenklaturze medycznej, zainicjujemy akcję pod tytułem ZARAZKI LITERACKIE - ZAINFEKUJ SIĘ ŚMIECHEM, każdy odwiedzający naszą bibliotekę otrzyma zakładkę do książki z humorystycznym tekstem literackim słynnych polskich pisarzy.