Historie ukryte w słowach 2018

HISTORIE UKRYTE W SŁOWACH to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki. Jest to cykl warsztatów, spotkań, zajęć, wystaw, dyskusji, których celem jest popularyzacja wiedzy literackiej z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej oraz przedstawienie specyfiki pracy osób uprawiających zawód reportera, a przede wszystkim jego wybitnych polskich twórców.

Aby sprofilować przedmiot zainteresowań odbiorców projekt został podzielony na trzy bloki tematyczne:

Blok ODKRYWANIE CZŁOWIEKA obejmuje zagadnienia sztuki reportażu. Składa się z:
- warsztatów reportażowych o skonkretyzowanej tematyce dla dorosłych: "Jak pytać, żeby nie bolało?" oraz dla młodzieży: "Zawód: reporter";
- warsztatów reportażu radiowego: "Zobaczyć, czego nie widać";
- cyklu lekcji reportażowych skierowanych do młodzieży licealnej;
- spotkań autorskich pt.: "Mistrzowie współczesnego reportażu".

Blok ODKRYWANIE PRAWDY skupia się wokół tematyki reportażu kryminalnego i składa się z:
- gry miejskiej pt.: "Kto zabił Laurę Palmerek?";
- spotkania panelowego pt.: "Jak opisać zbrodnię? Szuka pisania reportażu kryminalnego. Dziennikarstwo śledcze.";
- spotkania panelowego pt.: "O przemocy";

Blok ODKRYWANIE ŚWIATA przedstawia zagadnienia związane z tematyką różnic w postrzeganiu świata.
- warsztaty reportażu fotograficznego;
- wystawy fotoreportaży pt.: "Ekstrema";
- spotkania z autorkami książki "Jest życie po końcu świata", Joanną Kos-Krauze i Aleksandrą Pawlicką;
- projekcja filmu "Ptaki śpiewają w Kigali".

Działania projektowe zakończy konferencja, która ma na celu podsumowanie wydarzenia oraz prezentację efektów projektu, w tym przedstawienie prac uczestników, relację z przeprowadzonych warsztatów i zajęć.