Festiwal "Czytanie pełne wrażeń" 2018

Festiwal Czytanie pełne wrażeń to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jest to wydarzenie skierowane do rodzin z dziećmi mające na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa już od najmłodszych lat oraz biblioteki, jako miejsca nowoczesnego, otwartego na potrzeby młodych pokoleń czytelników.

Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest najlepszą inwestycją, jaką my dorośli możemy dokonać. Jeśli chcemy, żeby dzieci czytały przez całe życie, musimy sprawić, aby lubiły czytać, a jeśli chcemy, żeby lubiły czytać, musimy sprawić, aby ta czynność kojarzyła im się z przyjemnością. Dlatego, żeby oswoić młodsze dzieci z książką, a starszym odczarować nudne czytanie lektur, proponujemy Festiwal Czytanie pełne wrażeń, podczas którego pokażemy, że książka to nie tylko "książka", to produkt totalny, który można zaanimować, zilustrować, opowiedzieć oraz zaaranżować jako grę lub na jej podstawie nakręcić film. Poprzez nasze działania chcemy zaangażować dzieci młodsze i starsze oraz ich rodziców do wspólnego czytania i bawienia się nim. Pokażemy jak nowe technologie są łączone z tradycyjnymi książkami, dzięki czemu powstają książki konwergencyjne, tzw. książki 2.0. Stworzymy przestrzeń do wspólnego czytania dla dzieci i rodziców, spędzania czasu na rozmowie o książkach i ich bohaterach. Pokażemy rodzicom, że czytanie z dziećmi nie jest nudne, a także zachęcimy ich do tworzenia swoim dzieciom miejsca do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez czytanie. W związku z ogromną liczbą publikacji przeznaczonych dla dzieci dostępnych na rynku książki, chcemy również umożliwić rodzicom umiejętność doboru literatury wartościowej oraz pozytywnie wpływającej na rozwój najmłodszych.

Działania w trakcie Festiwalu Czytanie pełne wrażeń:

- Urodziny Czerwonego Kapturka – wielki bal urodzinowy
- Czytanie wrażeniowe, czyli nowy sposób czytania z dziećmi lektur i innych tekstów – warsztaty dla rodziców z dziećmi; 2 grupy: 0-3 lat i 4-6 lat.
- PoTWORY książkowe – warsztaty tworzenia książki dla dzieci 4-6 lat.
- Co czytać dzieciom? – prelekcja na temat literatury dziecięcej, którą poprowadzi znawca tematu.
- Baśniowa Szkoła Rysunku – warsztaty ilustrowania tekstu słyszanego, dla dzieci w wieku 4-6 lat.
- Kamishibai – warsztaty dla rodziców z dziećmi; 2 grupy 3-6 lat i 7-10 lat,
- Wyczaruj własną bajkę – warsztaty literackie dla dzieci w wieku 9-12 lat. Zajęcia z autorem książek dla dzieci,
- 1,2,3… Animujesz Ty! – warsztaty filmu animowanego na podstawie książki dla dzieci w wieku 9-12 lat.
- Od deski do deski – zajęcia ze sztuki oparte na literaturze dla dzieci. Warsztaty rodzinne dedykowane dzieciom w wieku od 0 do 4 lat oraz ich opiekunom.
- Komiksowo – warsztaty z rysunku komiksowego dla dwóch grup wiekowych: 5-8 i 9-12.
- Książka 2.0 – prelekcja na temat książek współczesnych dla rodziców oraz dzieci.
- Odkurzamy Literaturę – czyli co czytało nasze rodzeństwo i rodzice,
- Masz problem? Czytaj! – zajęcia dla rodziców, które poprowadzi biblioterapeuta.
- AniBajki – dzieci dzieciom czytają bajki – zajęcia promujące czytelnictwo i literaturę dziecięcą przy wykorzystaniu nowych technologii prowadzone przez studentki Animacji Społeczno-Kulturalnej.
- Baśnie i legendy wielu narodów – odkryjemy, co czytają dzieci w innych krajach. Spotkania dla dzieci poprowadzą wolontariusze z różnych krajów (Armenii, Hiszpanii, Ukrainy), których gości nasza biblioteka w ramach Wolontariatu Europejskiego.
- Czytanie na dobranoc – na zakończenie Festiwalu aktorzy żorskich grup teatralnych poczytają dzieciom bajki.
- Spotkania autorskie – dla młodszych i starszych dzieci, z autorami, których znają, czytają i które będą dla nich atrakcyjnym przeżyciem.

Całemu wydarzeniu towarzyszą liczne konkursy dla dzieci na tematy związane z literaturą dziecięcą, w formie quizów, kalamburów, rebusów, mini gier terenowych, dla drużyn jak i uczestników indywidualnych. W konkursach przewidziano nagrody rzeczowe dla uczestników.