Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa ikon Magdaleny Dziedzickiej

Utworzono dnia 21.11.2018

Zapraszamy na wystawę ikon Magdaleny Dziedzickiej, która rozpocznie się wernisażem z udziałem Artystki 5 grudnia br. o godzinie 18:00 w Galerii na Piętrze. Uczestnicy wernisażu będą mieli okazję posłuchać opowieści o tym, czym jest rytuał związany z powstawaniem ikon. Ikona (z gr. εικων, eikón) oznacza obraz. To bardzo specyficzna forma sztuki -  twórcy mówią raczej o pisaniu ikon, a nie malowaniu, gdyż to teologia wyrażona obrazami i kolorem.  Obcowanie z nimi wymaga zaangażowania zarówno ze strony artysty, jak i widza, „poruszania” się w sferze duchowej oraz w cząstce pierwiastka świętości. Ikony zawierają w sobie znacznie więcej i nie mogą być odbierane tylko jako przedmioty artystyczne.

Wystawa trwać będzie do 31 stycznia 2019.

Magdalena Dziedzicka – dziennikarka, kuratorka wystaw, a prywatnie żona i matka. Od kilku lat zajmuje się pisaniem ikon. Zaczęła jako samouk od pisania ikon tradycyjnych. Następnie ukończyła warsztaty ikonograficzne w temperze żółtkowej. Wcześniej malowała prace, które były interpretacją innych ikon. Uczyła  się w pracowni „Czibatelli” należącej do gruzińskiego malarza Davida Pataraia. Obecnie zaś najchętniej tworzy ikony współczesne. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Artystka przygotowała kilkanaście indywidualnych wystaw w kraju i za granicą m.in. w Domu Kultury w Janowcu, Domu Edyty Stein we Wrocławiu, Muzeum Ikon w Warszawie, Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Centrum Łowicka w Warszawie, Klubie Muzycznym „Forty Kleparz” w Krakowie i Wiedniu. Współtworzyła projekt „Fotoemotikony”, gdzie pokazała swoje autorskie ikony współczesne, połączone z fotografiami. Jej prace zostały wykorzystane w widowisku pantomimicznym na Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Baletu. Uczestniczyła w zbiorowej wystawie artystów warszawskich pt.: „Święty” oraz  „Wiara w Kulturze”. Jej prace są przychylnie odbierane przez profesjonalne środowisko artystyczne między innymi malarzy: Franciszka Maśluszczaka, Piotra Młodożeńca i Jerzego Derkacza.

Magdalena Dziedzicka wykorzystuje różne techniki do tworzenia swoich prac: maluje na deskach farbami akrylowymi, pastelami suchymi i olejnymi, rysuje kredkami, ołówkiem, a także łączy je z fotografiami. Jej ikony powstają pod wpływem różnych inspiracji i życiowych doświadczeń. Malując je, wyraża swoją emocjonalność. Największą energię do działania dają jej spotkania z ludźmi oraz zaskakujący osobisty odbiór wśród ludzi niekoniecznie wierzących i niezastanawiających się na co dzień nad taką tematyką.

Zapraszamy!

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3