Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wystawa - Ekstrema

Utworzono dnia 31.10.2018

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Agnieszki Cynarskiej-Taran i Jacka Tarana EKSTREMA z niezwykłej podróży do Maroka. Fotografie są zwykle pamiątką z podróży, opisem świata, zmaterializowaną pamięcią ulotnej chwili. A co dzieje się, kiedy obrazy układają się w historię, nabierają znaczeń, pobudzają świadomość, eksponują emocje? Wystawa fotoreportaży to rodzaj opowieści, dzięki którym odbiorca może się przenieść w nieznany region, podziwiać krajobrazy, chłonąć kulturę, poznać lokalne społeczności, nierzadko także zmagać się z ich codziennością.

AGNIESZKA CYNARSKA-TARAN I JACEK TARAN - fotografią zachwycili się w czasie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i postanowili zajmować się nią zawodowo. W niezwykły sposób ujmują szczegół w swoich pracach - nazywani są mistrzami światła. Wystawa Ekstrema to powrót do Maroka, którego małżeństwo odwiedziło w styczniu i lutym 2011 roku. Ten niewielki kraj przemierzyli od Fezu, poprzez Meknes. Ait Ben Haddou, Warzazat, Mhamid, Essaouire, Sidi Ifni aż do Marrakeszu. Autorzy zaznaczają, że zdjęcia prezentowane na tej wystawie to jedynie niewielki fragment, krótka retrospekcja, która nie jest w stanie oddać piękna tego kraju, jego różnorodności i ich zachwytu. Mówią, że aby przeżyć to jeszcze raz, trzeba tam po prostu pojechać.

W naszej fotografii zawsze staramy się dostrzec piękno, które jest w każdym z nas, tę aurę magii, która otacza Waszą miłość. Skupiamy się na zdobyciu autentycznych momentów – gestów, spojrzeń, emocji. (...) Uciekliśmy od zgiełku miasta na jego dalekie obrzeża, by cieszyć się przyrodą, zielenią, mieć ciągły kontakt z naturą. Kochamy podróżować! Uwielbiamy też filmy, muzykę, książki.

Odkąd podjęliśmy decyzję, że fotografia będzie główną treścią naszego życia, mija już prawie dziesięć lat. Od tamtej pory ani przez chwilę nie żałowaliśmy tej decyzji. I ciągle uczymy się, że umysł, serce, oko to w naszej pracy narzędzia ważniejsze od najdoskonalszych aparatów i obiektywów. Fotografia to sposób naszego życia. Jesteśmy ludźmi szczęśliwymi, bo nasz zawód to nasza pasja, a nasza pasja, to nasz zawód. Czegóż chcieć więcej? - stwierdzają Agnieszka i Jacek Taran.

Autorów fotografii zachwyciła także fotografia ślubna. Dwukrotnie – w 2015 i 2016 roku – od Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych otrzymali tytuł “Partner Honorowy”.

Wystawa w ramach projektu "Historie ukryte w słowach". Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30