Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Markiem Sygaczem

Utworzono dnia 07.02.2019

6 marca o godz. 18:00 naszym gościem będzie dziennikarz, reporter, korespondent Telewizji Polsat i autor filmów dokumentalnych Marek Sygacz. Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach (os. Pawlikowskiego PU-13). Prowadzący: Artur Madaliński. Spotkanie będzie połączone z projekcją filmu: „Afrin. Zdradził nas Świat”.

MAREK SYGACZ - od ponad 20 lat dziennikarz i reporter, obecnie związany z Telewizją Polsat. Na co dzień pracuje dla „Wydarzeń” i programów informacyjnych w Polsat News. Od sześciu lat realizuje reportaże i firmy dokumentalne z rejonów objętych konfliktami zbrojnymi. Pracował na Krymie, wielokrotnie był na froncie w Donbasie co zaowocowało 5 reportażami - także z drugiej strony frontu, pokazując perspektywę tzw. prorosyjskich separatystów. Jeden z nich „Donbas-zapomniana wojna” zdobył III nagrodę na festiwalu „Sztuka Faktu” w 2017 r. Wybrał się też z kamerą do Iraku i Syrii, by pokazać front walk z tzw. Państwem Islamskim - efektem tego jest film dokumentalny "RAKKA" pokazujący walki o stolicę ISIS, gdzie udało mu się dotrzeć jako jednemu z nielicznych dziennikarzy. Film był nominowany do nagrody GRAND PRESS.

W 12. edycji Plebiscytu MediaTory w kategorii ObserwaTOR otrzymał nominację za reportaż „Rakka” za: „bycie jednym z pierwszych polskich dziennikarzy, relacjonujących walkę o syryjską Rakkę. Za reportaż o wyniszczającej sile wojny i próbach uwolnienia miast z rąk dżihadystów. Za rozmowy o sensie walki i nieludzkich metodach stosowanych przez Państwo Islamskie. Za podejmowanie ryzyka i realizację unikalnych ujęć w strefie objętej konfliktem”. Jest laureatem Nagrody Specjalnej dla najlepszego filmu prezentowanego on-line przyznawanej na Festiwalu filmów HumanDOC. Otrzymał ją za reportaż „Afrin. Zdradził nas Świat” w jego reżyserii prezentujący zdjęcia z oblężonego Afrin autorstwa Pawła Pieniążka. Film zdobył także nagrodę Najlepszego Reportażu na 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

W ubiegłym roku wrócił do Syrii realizując niezależny, autorski projekt "Strefa Konfliktu", w którym ma ambicje pokazywać to, na co nie ma miejsca w tzw. mainstreamowych mediach.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Migruj do biblioteki dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej, program Erasmus+.