Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Joanną Kos-Krauze

Utworzono dnia 05.11.2018

Serdecznie zapraszamy na wieczór autorski z wybitną reżyser Joanną Kos-Krauze, który poświęcimy jej twórczości filmowej oraz na projekcję filmu w reżyserii naszego Gościa Ptaki śpiewają w Kigali. Porozmawiamy o tragicznych wydarzeniach z historii Rwandy pokazanych w filmie i opisanych w książce Jest życie po końcu świata. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Giera-Pander.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Historie ukryte w słowach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

22 listopada br. godzina 18:00, os. Pawlikowskiego PU-13. Wstęp wolny

JOANNA KOS-KRAUZE jest jednym z najważniejszych reżyserów polskiego kina współczesnego - otrzymała ponad dwieście nagród międzynarodowych oraz polskich za filmy, które współtworzyła: Mój Nikifor, Plac Zbawiciela, Papusza. Jest prezesem Gildii Reżyserów Polskich.

Studiowała literaturę oraz język polski i hebrajski, ale już wtedy interesowała się filmem. W 1997 zaczęła współpracować z wieloma Polskimi reżyserami jako reżyser pomocniczy. Spotkanie z Krzysztofem Krauze, jednym z najważniejszych Polskich twórców filmowych, było przełomowym wydarzeniem w historii jej kariery. W 1996 współpracowała z nim nad filmem Dług. Z jej pomysłu zrodził się Mój Nikifor. Historia prymitywistycznego malarza z Krynicy stała się największym od początku lat 90 hitem festiwalowym w Polsce. Film został jednym z najczęściej nagradzanych polskich filmów w ostatnich latach. Jej dalsze filmy - Plac Zbawiciela, Papusza oraz Ptaki Śpiewają w Kigali spotkały się z dobrym odbiorem u krytyków, publiczności oraz na festiwalach filmowych. Jej praca to ciągła pogoń za tematem, formą, wyzwaniem. Poprzez filmy takie jak „Mój Nikifor” czy „Papusza” odkrywała magiczny świat artystów i sztuki. Natomiast „Plac Zbawiciela” zagłębia się w zawiłości relacji interpersonalnych. Joanna Kos-Krauze, jak sama mówi, woli zrobić coś krzywego, ale będącego owocem prób, niż do perfekcji ćwiczyć to samo.

Po spotkaniu  odbędzie się projekcja filmu Ptaki śpiewają w Kigali w reżyserii Joanny Kos-Krauze, który opowiada historię ludobójstwa w Rwandzie, relacji osobistych i odkrywania samego siebie poprzez niebezpieczną wędrówkę. Zdobywca Srebrnych Lwów na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat Grand Prix MFF CinEast w Luksemburgu. Twórcy filmu: Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze zostali także nagrodzeni prestiżową nagrodą Srebrnego Hugo za Najlepszą Reżyserię Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna, polska ornitolog, która przyjechała do Rwandy, aby prowadzić badania. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. To opowieść o okrucieństwie człowieka, traumie i trudnym przebaczeniu.

Aleksandra Giera-Pander jest doktorem nauk humanistycznych, filmoznawcą, medioznawcą, animatorem kultury, wykładowcą akademickim i pracownikiem Biblioteki w Żorach. Współpracuje z "Filmoteką Szkolną".