Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Filipem Springerem

Utworzono dnia 04.09.2018

Zapraszamy na wieczór autorski z Filipem Springerem, reporterem polskiego krajobrazu, tłumaczem architektury i kolekcjonerem wizualnych absurdów.  Wydarzenie  z cyklu Mistrzowie współczesnego reportażu jest częścią projektu Historie ukryte w słowach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkanie poprowadzi Artur Madaliński - krytyk literacki, publicysta i propagator czytelnictwa; autor licznych esejów, recenzji i rozmów z pisarzami publikowanymi w różnych polskich czasopismach.

18 września o godz. 18:00, os. Pawlikowskiego PU-13

FILIP SPRINGER ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To wybitny reporter i fotograf. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Gdyni, Jeleniej Górze i Łodzi. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, regularnie współpracuje z Tygodnikiem Polityka. Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), Narodowego Centrum Kultury (2012). Reportaż Springera – Źle urodzone wybrano do Plebiscytu 2012 w Radiowym Domu Kultury w Programie 3 Polskiego Radia w kategorii Książka roku. W 2013 został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki. W 2016 otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za książkę 13 pięter. Na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie.

Jego książka reporterska Miedzianka. Historia znikania znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, finale Nagrody Literackiej Gdynia i finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była także nominowana do Nagrody za Książkę Historyczną Roku, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Prasy. Opowiada o Kupferberg – Miedziance, niewielkim miasteczku nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi i opisał swoje odkrycia.

W 2012 roku ukazała się kolejna książka Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u (wyd. Karakter 2012). Filip Springer zastanawia się (po raz kolejny) nad bytem, który znika - pyta o ikony powojennego modernizmu. Książka ta, to opowieść o losach budynków i ich twórcach m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej, Jerzego Sołtana. Padają w niej pytania: Czy to dobra architektura? A jeśli tak, to dlaczego wzbudza kontrowersje? "Źle Urodzone" są wzbogacone archiwalnymi oraz współcześnie wykonanymi przez autora ilustracjami, dokumentującymi obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.

Książka 13 pięter za którą zdobył Śląski Wawrzyn Literacki jest pesymistyczną opowieścią o przestrzeni w której przystało nam żyć. To opowieść o mieszkaniówce, o relacjach społecznych, o historii i o władzy. "Ta książka budzi złość. Najpierw na przedwojenne elity, które nie zrobiły w tej sprawie nic. A potem na elity III RP, które uznały, że sprawę załatwi wolny rynek. Springer opisuje przeklęty polski problem mieszkaniowy, zagląda do ogłoszeń drobnych, piwnicznych klitek po tysiąc sześćset złotych za miesiąc, pokojów sublokatorskich przedzielonych meblościanką. Przypomina historię upadłych deweloperów, kredytów we frankach, czyścicieli kamienic i nieprawdopodobnego cwaniactwa, które na braku mieszkań żeruje. Znakomity reportaż o zaniedbaniach dwudziestopięciolecia, po którym czekoladowy orzeł nie będzie już taki słodki." - tak o książce pisze Grzegorz Sroczyński z Gazety Wyborczej.

Filip Springer jest również wybitnym autorem fotoreportaży: Miało być ładnie; Płacz nad rozlanym miastem (2009); Nie ma jeziora (2010). Jego dorobek fotograficzny można zobaczyć na autorskiej stronie internetowej oraz w jego książkach, które ilustrują przedstawioną w nich treść. Mówią o nim: tłumacz architektury, kolekcjoner wizualnych absurdów. reporter polskiego krajobrazu.
 

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki w ramach Programu Dyskusyjne Kluby Książki.