Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pobudka, Kościele! Wieczór autorski z Jarosławem Makowskim

Utworzono dnia 16.05.2018

Serdecznie zapraszamy do żorskiej biblioteki na spotkanie autorskie z Jarosławem Makowskim, które poświęcimy jego najnowszej książce zatytułowanej "Pobudka, Kościele!". Jest to pierwsza w Polsce wszechstronna ocena myśli papieża Franciszka. Jej autor w niezwykle przystępny i jasny sposób ukazuje nauczanie obecnego papieża. Makowski szczególny nacisk kładzie na kwestie społeczne, które papież często porusza: spór o klimat, troskę o ubogich, otwarcie Kościoła na świat współczesny czy przyjmowanie uchodźców. 
Spotkanie poprowadzi dr Artur Madaliński.

29 maja br. godzina 18:00, os. Pawlikowskiego PU-13
Wstęp wolny

Jarosław Makowski z wykształcenia jest filozofem i teologiem, z pasji miejskim aktywistą i śląskim samorządowcem. Jako redaktor pracował w Tygodniku Powszechnym, jako wykładowca akademicki prowadził zajęcia w WSB w Nowym Sączu oraz uczył filozofii w pszczyńskim I Liceum im. Bolesława Chrobrego i VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Stale publikuje w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Newsweeku, Polityce, Miesięczniku ZNAK. Jest autorem wielu książek, m.in. "Mistrzowie w krainie życia: rozmowy nie tylko o filozofii" (2001), "Dziesięć ważnych słów: rozmowy o Dekalogu" (2002), "Trochę zostawić Bogu" (2004), "Kobiety uczą Kościół" (2007), czy "Wariacje Tischnerowskie" (2012).

Artur Madaliński - krytyk literacki, publicysta i propagator czytelnictwa; autor licznych esejów, recenzji i rozmów z pisarzami publikowanymi w różnych polskich czasopismach.

POBUDKA, KOŚCIELE!” to pierwsza w Polsce wszechstronna ocena myśli papieża Franciszka. Jej autor, Jarosław Makowski, w niezwykle przystępny i jasny sposób ukazuje nauczanie obecnego papieża. Makowski szczególny nacisk kładzie na kwestie społeczne, które papież często porusza: spór o klimat, troskę o ubogich, otwarcie Kościoła na świat współczesny czy przyjmowanie uchodźców. Dla Jarosława Makowskiego papież Franciszek to człowiek, który autentycznie chce zmienić swój Kościół. To kapłan, który nim zacznie wymagać od innych, wpierw wymaga od siebie. To biskup, który jest… antyklerykałem. Na kolejnych kartach książki „POBUDKA, KOŚCIELE!” poznajemy Franciszka-kaznodzieję, który porzuca kościelną nowomowę na rzecz prostych i autentycznych opowieści. Zdaniem Makowskiego prawdziwa rewolucja papieża Franciszka dokonuje się w sferze języka. Książka „POBUDKA, KOŚCIELE!” przybliża nowy sposób myślenia, który wraz z Franciszkiem pojawił się w Kościele katolickim oraz śmiały styl przywództwa Następcy Świętego Piotra. Na koniec Makowski stawia nieoczywiste i trudne pytanie: dlaczego polski Kościół ma kłopot z papieżem Franciszkiem i jego przesłaniem?

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3