Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Marina Hulia - wieczór autorski

Utworzono dnia 10.12.2018

18. grudnia br. o godzinie 18:00 odbędzie się ostatnie już spotkanie w ramach projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet, na które zaprosiliśmy kobietę niezwykłą - Marinę Hulia - działaczkę na rzecz uchodźców i więźniów, osób wykluczonych i dyskryminowanych, pisarkę. Data spotkania nie jest przypadkowa - w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migrantów ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka i wolności wszystkich migrantów. Spotkanie poprowadzi Jacek Taran.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

MARINA HULIA urodzona w Czerkasach na Ukrainie. Działaczka na rzecz uchodźców i więźniów, osób wykluczonych i dyskryminowanych. Od ponad 20 lat mieszka w Polsce, gdzie początkowo pracowała jako nauczycielka języka rosyjskiego, później zajęła się pracą z trudną młodzieżą. Angażowała się w wolontariat w więzieniach i domach samotnej matki, ośrodkach dla uchodźców. W 2006 roku została nagrodzona Nagrodą Specjalną Ministra Kultury za "Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji, Dzieci i Młodzieży, a także Integracji Społecznej". Do 2015 pełniła funkcję doradcy ds. nauczania dzieci cudzoziemskich przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Od 2015 bezrobotna. Całym sercem oddana idei wolontariatu organizuje pomoc dla samotnych matek i ich dzieci, uchodczyń z Czeczenii, które wiele tygodni i miesięcy koczowały na dworcu w Brześciu (Białoruś). W Warszawie organizuje dla niech mieszkania, pomoc, szuka pracy, pomaga dzieciom odnaleźć się w nowej, szkolnej rzeczywistości. Młodych Czeczenów i ich mamy uczy wolontariatu. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" (2015), Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2016). Została też odznaczona przez Rzecznika Praw Dziecka medalem korczakowskim za Ochronę Praw Dziecka (2017)

Projekt Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.
Autor zdjęcia Franciszek Mazur.