Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ks. Boniecki ma głos!

Utworzono dnia 05.10.2017

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą osobowością – księdzem Adamem Bonieckim, pisarzem, filozofem, autorytetem moralnym.
Motywem przewodnim rozmowy, którą poprowadzi Artur Madaliński, będzie tematyka poruszana w najnowszej książce księdza pt. „Powroty z bezdroży”, z pewnością nie zabraknie również pytań na temat współczesnych czasów, podziałów społecznych, kondycji kościoła katolickiego, roli mediów i kultury w Polsce, szczególnie, w obliczu zniesionego niedawno, 6-letniego zakazu wypowiedzi do mediów.

9 listopada 2017 roku o godzinie 18:00, wstęp wolny. Będzie można zakupić książki na miejscu w atrakcyjnych cenach.

KS. ADAM BONIECKI - redaktor-senior „Tygodnika Powszechnego”, marianin. Ur. w 1934 r. w Warszawie. Absolwent filozofii na KUL, w 1964 r. na prośbę bp. Karola Wojtyły skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Jednocześnie abp. Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele św. Anny. W 1972 r. wyjechał na dwa lata do Francji studiować w Instytucie Katolickim. W 1979 r. na wezwanie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu i na polecenie papieża zorganizował redakcję polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. Kierował nią jedenaście lat. W 1991 r. wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika”. Dwa lata wybrany przełożonym generalnym Zgromadzenia Księzy Marianów. Urząd ten pełnił sześć lat. W 1999 r., po śmierci redaktora naczelnego „Tygodnika” Jerzego Turowicza, wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Na wezwanie władz zakonnych przeszedł na emeryturę i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie.

Współpracował z religijną redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem W listopadzie 2011 r. władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem”. Zakaz ten zniesiony został w lipcu br.

Jest autorem 14 książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”, „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, „Notesu rzymskiego”, „Zrozumieć papieża (rozmowy o encyklikach z Katarzyną Kolendą-Zaleską)”, „Vademecum”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia”.

W 2011 r. odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przez prezydenta Francji orderem Commandeur dans l’Ordre national du Mérite (Komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej). Otrzymał szereg nagród, m.in w 2005 r. Premio Internazionale Calabria; w 2007 r. - Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Mały Feniks”; w 2008 - Nagrodę Dziennikarzy Małopolski: Publicysta Roku; w 2009 r. - Nagrodę Fikusa w kategorii „Wydawca”; w 2012 r. - Nagrodę Zarządu Lewiatana i Fundacji Na Rzecz Myślenia im. B. Skargi; w 2013 r. - w plebiscycie Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory główną nagrodę AuTORytet.

Obecnie jest redaktorem-seniorem „Tygodnika”, do każdego numeru pisze edytorial. Jeździ po kraju z wykładami i na spotkania autorskie.

Źródło: www.tygodnikpowszechny.pl

ARTUR MADALIŃSKI - filolog, krytyk literacki, dr nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Autor rozprawy Nicość, pamięć, wyobraźnia. O melancholii w prozie Andrzeja Stasiuka. Od kilkunastu lat publikuje recenzje i eseje o literaturze – przede wszystkim w „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”. Członek redakcji miesięcznika „Znak”.