Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Klasa Kobiet - nowy projekt

Utworzono dnia 06.09.2018

Mamy dla Państwa kolejną propozycję na nadchodzącą jesień. Projekt Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet, który rozpoczęliśmy już w sierpniu Slamem poetyckim. Społeczny status kobiet wynika z biologii i z kultury. I o ile biologia jest czymś oczywistym, o tyle kulturowe źródła marginalizacji kobiet są konsekwencją gęstego splotu okoliczności gospodarczych, społecznych, religijnych, itp. Dlatego w stulecie nadania praw wyborczych kobietom proponujemy projekt poruszający w atrakcyjnej, literackiej formie ważny społecznie temat, którego rozwiązanie zależy nie tylko od zapisów prawnych, ale od wielu czynników, jak tradycja, przekonania, wiedza i uczestnictwo w kulturze. Zorganizujemy cykl wydarzeń związanych tematycznie z setną rocznicą udzielenia kobietom praw wyborczych, których celem będzie promocja czytelnictwa i aktywizacja różnych grup odbiorców. Poprzez realizację projektu pragniemy udowodnić, że kultura wysoka podlega szczególnej ochronie, bo jest naczelną wartością umożliwiającą zmianę postaw i zachowań, a także postrzeganie świata.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

KALENDARZ SPOTKAŃ

MAGDALENA KICIŃSKA 27 września 2018, godzina 18:00

Reporterka, redaktorka działu „Rzeczywistość” w „Piśmie. Magazynie Opinii”. Współpracowniczka „Gazety Wyborczej”, publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa, za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz ’43. Losy.

Spotkanie poprowadzi: Adrian Chorębała - kurator, animator kultury, koordynator interdyscyplinarnych projektów. Od 2008 jest menagerem Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, w którym prowadzi autorski cykl spotkań literackich „Poczytalność”.

ANNA CIEPLAK11 października 2018, godzina 18:00

Animatorka kultury, aktywistka miejska, pisarka (Zaufanie, 2015; Ma być czysto, 2016; Lata powyżej zera, 2017), na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie) nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka w ramach programu "Aktywność obywatelska" (2015).

Spotkanie poprowadzi: Adrian Chorębała - kurator, animator kultury, koordynator interdyscyplinarnych projektów. Od 2008 jest menagerem Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, w którym prowadzi autorski cykl spotkań literackich „Poczytalność”.

BEATA CHOMĄTOWSKA, SYLWIA FROŁOW i KATARZYNA KUBISIOWSKA 24 października 2018, godzina 18:00

Panel dyskusyjny z udziałem Beaty Chomątowskiej (pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek: Stacja Muranów, Pałac. Biografia intymna, Lachert i Szanajca. Architekci awangardy oraz Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie) (pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”, Sywlii Frołow (autorka biografii Dzierżyński. Miłość i rewolucja, dwóch powieści: Spojrzenia oraz I dusza, i seks; na co dzień pracuje w "Tygodniku Powszechnym") i Katarzyny Kubisiowskiej (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, autorka książek „Rak po polsku” i biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”).

SYLWIA CHUTNIK13 listopada 2018, godzina 18:00  / SPOTKANIE ODWOŁANE

Kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008 "za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością". Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Spotkanie poprowadzi: Artur Madaliński - krytyk literacki, publicysta i propagator czytelnictwa; autor licznych esejów, recenzji i rozmów z pisarzami publikowanymi w różnych polskich czasopismach.

GRAŻYNA PLEBANEK29 listopada 2018, godzina 18:00

Pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści „Nielegalne związki"  i „Dziewczyny z Portofino", a także „Pudełko ze szpilkami", „Przystupa", „Bokserka". W 2013 wydała „Córki Rozbójniczki", tom esejów literackich. „Nielegalne związki" zostały wybrane w Wielkiej Brytanii powieścią roku 2012 przez These Little Words. Pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i "Gazety Wyborczej". Publikuje w języku polskim, angielskim, holenderskim, francuskim. Przez kilka lat mieszkała w Sztokholmie, od 2005 mieszka w Brukseli.

Spotkanie poprowadzi: Grzegorz Jankowicz - filolog, eseista, redaktor i tłumacz, krytyk literacki; dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

MARTA DZIDO i PIOTR ŚLIWOWSKI7 grudnia 2018, godzina 18:00

Rozmowy z autorami i producentami fabularyzowanego dokumentu pt. Siłaczki, pierwszego w historii polskiej kinematografii filmu opowiadającego o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet. Oglądanie filmu z twórcami.

Spotkanie poprowadzi: Włodzimierz Nowak - reporter, dziennikarz, kulturoznawca.

MARINA HULIA18 grudnia 2018, godzina 18:00

Pisarka i nauczycielka, zajmuje się dziećmi skrzywdzonymi przez wojnę oraz uchodźcami dotkniętymi stresem pourazowym i szokiem kulturowym, głównie Czeczenami i Inguszami. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" (2015), Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2016). Została też odznaczona przez Rzecznika Praw Dziecka medalem korczakowskim za Ochronę Praw Dziecka (2017). Były konsultant MEN ds. integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów.

AKCJA SPOŁECZNA ZDECYDUJ! w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty, których uczestnicy – po uprzedniej lekturze wybranych tekstów – wezmą udział w moderowanych dyskusjach. O szczegółowych terminach  warsztatów powiadomimy w późniejszym terminie.