Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Klasa kobiet - Grażyna Plebanek

Utworzono dnia 25.10.2018

Zapraszamy na wieczór autorski z Grażyną Plebanek w ramach naszego projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet, w cyklu Głos kobiet. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

29 listopada o godz. 18:00, os. Pawlikowskiego PU-13

GRAŻYNA PLEBANEK - pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści Nielegalne związki  i Dziewczyny z Portofino, a także Pudełko ze szpilkami, Przystupa, Bokserka. W 2013 wydała Córki Rozbójniczki, tom esejów literackich. Nielegalne związki zostały wybrane w Wielkiej Brytanii powieścią roku 2012 przez "These Little Words" i jako powieść z Polski znajdują się na liście światowych lektur wartych przeczytania stworzonej przez Ann Morgan. Powieść dostała znakomitą recenzję w prestiżowym Publishers Weekly. Pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i "Gazety Wyborczej", felietonistka „Polityki", „Wysokich Obcasów Extra” i magazynu „Trendy”. Jej teksty pojawiły się także m.in. w „Wysokich Obcasach", „Lampie", „Newsweeku", „Elle", „Pograniczach". Publikuje w języku polskim, angielskim, holenderskim, francuskim. Przez kilka lat mieszkała w Sztokholmie, od 2005 mieszka w Brukseli.

Autorka opowiadań, które ukazały się w antologiach: „Dziewczyńskie bajki na dobranoc", „Nie pytaj o Polskę" (AMEA 2008), „Zaraz wracam" (Centrum Kultury „Zamek", 2008), „Projekt mężczyzna" (wydawnictwo Delikatesy, 2009), „Piątek, 2:45" (Filar, 2010), "Zachcianki" (Świat Książki, 2012). Plebanek jest laureatką Złote Sowy za promowanie Polski za granicą. W konkursie dramaturgicznym Strefy Kontaktu zorganizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny za swoją sztukę "Pani Furia" dostała dwie nagrody: specjalną im. Pawła Korczaka oraz Komisji Artystycznej.

Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety autorstwa belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej w 2009 w Brukseli przez kolejne dziesięć lat.

Grzegorz Jankowicz - filolog, eseista, redaktor i tłumacz, krytyk literacki; dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki.