Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

GRANICE | BORDERS - wystawa Piotra Sikory

Utworzono dnia 20.03.2018

Zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy GRANICE | BORDERS, której autorem jest światowej sławy fotograf Piotr Sikora, ukazującej nasz polski folklor w niecodziennych stylizacjach. Wernisaż z udziałem autora miał miejsce 24 maja 2018 o godz. 18:00. Relacja na naszym kanale https://youtu.be/U68c51zUDjo

Wystawa ukazuje piękno różnorodności kulturowej i jej harmonii. Ten temat jest nam bliski również ze względu na projekt, który obecnie realizujemy: Migruj do biblioteki!, mający na celu nabycie umiejętności pozwalających na podejmowanie działań integrujących środowisko lokalne z migrantami, a przez to włączenie społeczne i przeciwdziałanie dyskryminacji i segregacji.

Wystawa Granice | Borders to fotografie przedstawiające polską sztukę ludową przez wielokulturową soczewkę. Pokazując polskie tradycyjne stroje noszone przez ludzi różnych narodowości, autorzy stawiają pytania o twarze, wymiary i granice polskiej tożsamości narodowej na tle coraz szybszych zmian społecznych. Wraz z powrotem do Polski różnorodności etnicznej (naród został brutalnie pozbawiony mniejszości narodowych w czasie II wojny światowej) Polacy muszą zdecydować, czy ją przyjąć, czy pozostać na nią zamkniętymi.

Piotr Sikora – autor niniejszej wystawy, jest fotografem i filmowcem oraz Starszym Operatorem Obrazu w VH1. Od 30 lat mieszka w Nowym Jorku. W 1982 r. wyjechał z Krakowa i razem z matką osiedlił się na Mannhattanie, gdzie uczęszczał do słynnej The School of Performing Arts. Później wrócił do rodzinnego Krakowa, aby kontynuować naukę. Zaintrygowany pracą kultowych fotografów, takich jak Richard Avedon, David LaChapelle i Jean-Baptiste Mondino, pomyślał, że może znaleźć odpowiedni sposób do wyrażania siebie w fotografii.

Swój pierwszy aparat fotograficzny kupił na pchlim targu w East Village i zupełnie przypadkowo spotkał innego ze swoich idoli: fotografa Bruce'a Webera. Weber poradził mu, aby zaczął pracować w branży, zajmując stanowisko asystenta i dał mu radę, która nadal ma wpływ na jego pracę: Aby zostać wielkim fotografem, musisz dowiedzieć się, kim jesteś jako człowiek i pokazać siebie poprzez swoje zdjęcia.

Jako artysta stworzył dwa kontrowersyjne projekty, Dolls i Borders. Oba były wystawiane na całym świecie, a Borders zostały ujęte w tak wielkich wydarzeniach jak World Expo 2015 w Mediolanie, World Expo 2010 w Szanghaju i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Vancouver 2010, a także stanowiła część kolekcji Polskiego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W świetle ostatnich lat, w czasach nasilania się globalnej migracji na całym świecie, Granice | Borders stały się bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Piotr Sikora wciąż pracuje nad rozwinięciem pierwotnego projektu, aby odzwierciedlić obecny klimat geopolityczny w Unii Europejskiej.

Nie bez przyczyny na zapowiedź wystawy wybraliśmy 21 marca, bowiem jest to Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

WYDARZENIE ZOSTAŁO OBJĘTE PATRONATEM EUROPEJSKIEGO ROKU DZIEDZICTWA KULTUROWEGO 2018.

 

źródło: bordersgranice.com

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2