Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ekslibris

Utworzono dnia 09.03.2018

Zapraszamy na wystawę Ekslibris

Ekslibris służył do oznaczania własności ksiąg. Cechą charakterystyczną księgoznaków (ekslibrisów) jest to, że zawierają w sobie imię i nazwisko (lub przynajmniej inicjały) osób dla których zostały zrobione.

Wystawa Krzysztofa Marka Bąka, Ewy Chorążak i Eweliny Rivillo potrwa do 4 maja 2018 roku.

Zapraszamy do Galeria Na Piętrze.

 

dr hab. Krzysztof Marek Bąk

Autor ponad 1300 ekslibrisów i grafik kommemoratywnych. Ma w dorobku 85 wystaw indywidualnych Europie, Azji i Ameryce. Jest laureatem ponad 30 nagród i wyróżnień. W pracy naukowej zajmuje się teorią ekslibrisu współczesnego. Zawodowo związany z Uniwersytetem Śląskiem,  gdzie kieruje Zakładem Grafiki w Instytucie Sztuki, pełni ponadto funkcję prodziekana Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu w Gliwicach. Członek Deutsche Exlibris Gesellschaft

 

Ewa Chorążak

Absolwentka grafiki na cieszyńskim Wydziel Artystycznym, Uniwersytetu Śląskiego. Dyplom z zakresu ekslibrysu cyfrowego uzyskała pod kierunkiem dr hab. K.M. Bąka. Jest laureatką wyróżnienia za ekslibris dla biblioteki w Gliwicach na X Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris w Gliwicach oraz III nagrody w konkursie na ekslibris dedykowany Polskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei. Uczestniczyła w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

 

Ewelina Rivillo  

Zajmuje się ekslibrisem, ilustracją oraz linorytem. Realizuje się również w ornamentach oraz zdobnictwie przedmiotów użytkowych. Laureatka wyróżnienia specjalnego za ekslibris dla Miasta Gliwice na X Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris Gliwice 2014. Brała udział w wystawach m. in. W Niemczech, na Ukrainie oraz w Meksyku.