Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

100-lecie Odzyskania Niepodległości

Utworzono dnia 09.11.2018

11 listopada 1918 Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad tworzącym się wojskiem. Na terenach okupowanych przez Niemców rozpoczęło się ich rozbrajanie. Wynikiem tej decyzji na froncie zachodnim podpisano rozejm. Kilka dni później Piłsudski otrzymał pełnię władzy cywilnej i utworzył rząd Jędrzeja Moraczewskiego. Do państw zachodnich została wysłana oficjalna notyfikacja ogłaszająca powstanie Państwa Polskiego. Datę 11 listopada 1918 roku symbolicznie przyjęto za moment odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Umownie zaakceptowano tę datę za obowiązującą, ponieważ została ona uznana za dzień odrodzenia się ducha narodowego, tego dnia zakończyła się I wojna światowa. Od tego momentu w sercach Polaków odbudowała się wiara w odzyskanie kraju.

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Postanowiliśmy uczcić ten niecodzienny jubileusz tworząc wystawę 100 iSTOtnych słów na stulecie Odzyskania Niepodległości, by skłonić do refleksji nad trudem Polaków walczących o odzyskanie Państwa. Wystawa ma przede wszystkim pokazać wartość, jaką posiadamy, dzięki staraniom naszych przodków. Dziesięć miejsc w Żorach odpowiadających konkretnym dekadom ubiegłego stulecia. Dziesięć słów w kontekście każdej grafiki. Dziesięć współczesnych ujęć historycznych miejsc na mapie miasta. Zapraszamy w podróż po czasach radości i smutku, pokoju i wojny, wolności oraz walki o nią, rozwoju oraz ciągłych starań o lepszą przyszłość dla nas i dla przyszłych pokoleń. Ekspozycja „100 słów na stulecie odzyskania niepodległości” wodzi obserwatora po historii Żor w kontekście ubiegłego wieku. Pokazuje dziesięć miejsc, z których każde odpowiada jednej dekadzie, począwszy od lat dwudziestych po czasy współczesne. Słowa zostały dobrane tak, by odpowiadały zarówno tematyce fotografii, jak i zjawiskom, które towarzyszyły rozwojowi Polski na przestrzeni lat. Plakatowy charakter grafik czyni wystawę przystępną w odbiorze poprzez charakterystyczne połączenie słowa i obrazu. Praca ma charakter zbiorowy: autorem fotografii jest Johny Kondakjian, słowa dobrała Wioletta Szlauer-Siemianowska, a za obróbkę zdjęć oraz przygotowanie grafik odpowiada Malwina Lewicka.

Wystawa prezentowana jest w ramach ogólnopolskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie eksponowana do końca listopada br. w Galerii na Piętrze biblioteki na os. Pawlikowskiego.